Uçak teknisyenleri ne kadar kazanıyor? Maaşları ne kadar?

2022 yılının başlarında uçak teknisyeni maaşları ile alakalı bir içerik hazırlamıştım. O günden bugüne çok şey değişti. Amerika başta olmak üzere havacılık sektöründe maaşları en az yüzde 25 zam yapıldı. Peki uçak teknisyenleri ne kadar kazanıyor? Aylık ve yıllık maaşları ne kadar? Gelin birlikte inceleyelim.

Uçak teknisyenliği maaşı ne kadar?

Bu içeriği şu anda ABD’den hazırlıyorum. Burada 21 ay boyunca uçak teknisyenliği bölümünü okudum. Okul biraz pahalıydı. Belki de yaşadığım bölge New York olduğu için okul fiyatları diğer eyaletlere nazaran daha pahalıdır. Ama bence değer. En azından değeceğini umuyorum. 🙂

Ben okula başladığım zaman yani COVID-19’un dünyayı kasıp kavurmasından birkaç ay sonra okulu bitiren bir uçak teknisyeni $60 bin veya şanslıysa $70 bin ile işe başlıyordu. Aradan geneç 2 yılın ardından şu anda bu içeriği hazırlarken birçok havayolu firması en az $80 bin ile tecrübesi olmayan elemanları işe alıyorlar.

Tabii birkaç yıl tecrübe aldıktan sonra maaşların $120 binin üzerinde olacağını unutmamak lazım. Bu rakamlar yıllık rakamlar olup, Amerika içindir. Peki Türkiye’de durumlar nasıl? Uçak teknisyenliği bölümünü bitiren bir kişi ne kadarla işe başlıyor?

Biraz araştırdım. Google’da karşıma çıkan sitelerdeki verilere göre aylık ortalama olarak yaklaşık 10 bin TL maaş alıyor. Özel sektörde uçak teknisyenliği maaş ortalaması 8000 TL iken, devlet kurumlarında bu fiyat 10 bin liraya yaklaşıyor. Tabii devlet kurumlarında çalışabilmek için birilerinin emekli olması veya iş sahasının açılması gerekiyor. Yani öyle kolay iş bulunmayabilir.

Türkiye şartlarında şu durumda ortalama olarak bir uçak teknisyeninin 9000 TL aldığını düşünürsek yıllık alacağı para net olarak 108 bin TL olacaktır. Her şeyin pahalandığı, enflasyonun gerçek bir canavara dönüştüğü şu zamanlarda 108 bin lira maaş bir kişiye yeter mi? Orasını sizlerin yorumlarına bırakıyorum.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Siz bu fiyatlarla uçak teknisyenliği bölümüne gidip, zamanınızı harcamak ister misiniz? Benim şahsi düşüncem değeceği yönündedir. Yani geleceğin mesleği olan bu sektöre bir yerlerden girip başlamak iyi bir yatırım olacaktır diye düşünüyorum. Tabii herkesin beklentileri farklıdır.

Bu arada daha önce hazırladığım içeriği incelemek isterseniz uçak teknisyeni yurtdışı maaşları başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Tepkini Paylaş

Benzer Yazılar

Cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir