Uçak teknisyeni yurtdışı maaşları ne kadar? (Amerika)

(2022) Uçak teknisyeni, dünyanın her yerinde ihtiyaç duyulan bir meslek grubudur. Türkiye'de uçak teknisyeni olmak için 4 yıl okumanız gerekiyor fakat Amerika'da bazı okullarda 18 ay, bazı okullarda 21 ay okuyarak lisansınızı alabiliyorsunuz.
Google News

Amerika’da uçak teknisyeni maaşları

(2022) Amerika’da uçak teknisyeni olabilmek için bazı evraklara ihtiyacınız bulunuyor. Bu evraklardan bazıları green card veya ABD vatandaşı olmak, ehliyet, sosyal güvenlik numarası gibi evraklardır. Fakat benim burada anlatacağım konu bu değil.

Bir uçak teknisyeni Amerika’da ne kadar para kazanıyor? Bu sorunun cevabı bölgeye, tecrübeye göre değişse de başlangıç olarak yıllık $67000’den başlıyor. Tabii bu başlangıç fiyatıdır. Tecrübe kazandıkça birkaç yıl için $100 bin dolara çıkabiliyorsunuz. Sonrasında ise çalışmanıza, performansınıza, işi ne kadar iyi yaptığınıza göre firmalar size yıllık zam yapmaya devam edecektir.

Eğer United Airlines, American Airlines veya Delta gibi sendikalı firmalarla çalışırsanız buradaki benefitler de normal firmalara göre fazladır. Peki nedir bu fazlalıklar? Mesela sağlık sigortası, emeklilik ödemeleri, overtime dedikleri ekstra mesai ücretleri vs.. normal özel jet firmalarına göre fazladır. En azından sendikalı olduğunuzda kimse kolay kolay size karışamıyor yani işten çıkaramıyor keyfi bir şekilde.

Uçak teknisyeni okul fiyatları ne kadar?

Amerika’da uçak teknisyeni olabilmek için Fedaral Havacılık Kurumu (FAA) tarafından belirlenen bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor.

Bunlardan bir tanesi ve en önemlisi toplamda 1900 saati okulda doldurmaktır. Bu 1900 saati bazı okullar 18 ayda haftada 5 gün olacak şekilde dolduruyor. Bazı okullarda 21 ayda haftada 4 gün olacak şekilde tamamlıyor.

Alınacak Kurslar İstenilen min. saat
General 400
Airframe 750
Powerplant 750
Airframe and Powerplant (A&P) 1,900

Yukarıdaki tabloda belirttiğim üzere iyi bir maaşla çalışmaya başlamak istiyorsanız Airframe & Powerplant lisansını almanız iyi olacaktır. Dilerseniz sadece Airframe yani Gövde lisansını alarak daha düşük fiyatla iş bulabilirsiniz. Fakat A&P Lisansı almak her zaman iyidir.

Üç aşağı beş yukarı uçak teknisyeni olabilmek için gerekli şartlar bu şekildedir. Bir uçak teknisyeni yurtdışında ne kadar kazanıyor sorusuna da cevap vermiş oldum. Başka sorularınız olursa, lütfen yorum yazmaktan çekinmeyin. İyi günler.

Tepkini Paylaş

Benzer Yazılar

1 Yorum Yapılmış

  1. Seduco Haber says:

    Merhabalar. Dünya geneli yaşanan ekonomik sorunlar, gemilerin zamanında malları ulaştıramıyor olması, enflasyon oranları vs.. derken çoğu ülkede olduğu gibi Amerika’da da her şey zamlandı. Bununla birlikte maaşlarda da meslek dallarına göre artışlar gerçekleşti. Tabii maaşların artmasının nedenlerinden biri de eleman sıkıntısının yaşanıyor olmasıdır. 2022 itibariyle Amerika’da (New York metropolitan bölgesinde) uçak teknisyeni maaşları yıllık $75 bin dolar civarındadır. Bu maaş başlangıç fiyatıdır. Tecrübe kazandıkça maaşınızda buna paralel artacaktır.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir