Zobor ne demek? Gönül Dağı dizisinde geçen zobor kelimesi

Gönül Dağı dizisinde ilk defa duyduğumuz Zobor kelimesi nedir, ne demektir araştırdık. Doğrusunu söylemek gerekirse bir şey bulamadık. Zobor kelimesini dizideki ağıtçı hüseyin kullanmıştır. Sizce zobor ne demektir? Ne olabilir?

Gönül Dağı dizisinde Ramazan’ın babası Hüseyin tarafından kullanılan Zobor kelimesi belki sizin de dikkatinizi çekmiştir. Bir sahnede ağzından kaçan zobor kelimesini internette araştırdım, taradım fakat maalesef bir sonuç bulamadım.

Dizinin bir sahnesinde Rıfat, Hüseyin’in arkasına yaklaşmıştı. Hüseyin’in Rıfat’ı fark etmesi ile beraber verdiği tepki esnasında kullandığı “Zobor” kelimesinin bir anlamı yok.

En azından Cihat Süvarioğlu’nun verdiği bir röportajda bu kelimenin anlamını Erdal Cindoruk’a sorduğunu fakat onun da bu kelimenin anlamını bilmediğini söylediğini aktardı. 🙂 İşte o replik:

“Allah belanı vermesin senin. NE istiyon la zobor”

Seduco Haber’de paylaşılan bütün gönül dağı dizisi haberleri için bağlantıya tıklayınız.

Tepkini Paylaş

Benzer Yazılar

2 Yorum Yapılmış

  1. Seduco Haber says:

    Youtube’da TRT tarafından paylaşılan “Zobor nedir” başlıklı videoda yorum yapanlardan biri Zobor kelimesi ile alakalı aslında o kelimenin “zobor” değil, “zobu” olduğunu söylemiş. Zobu’nun da Yozgat bölgesinde “işe yaramayan, boş beleş gezen, aylak insanlar” için kullanılan bir kelime olduğunu yazmış. Ne kadar doğrudur bilemiyorum. Yozgat bölgesinde olan ziyaretçilerimiz bunu doğrulayabilir mi? Videoyu izlemek isteyenler için şuraya tıklayabilirler.

  2. Seduco Haber says:

    Ayrıca, Zobor’un Slovakya’da 587 metre yükseliğinde bir dağ olduğunu da ek not olarak buraya bırakmış olalım. 🙂

Cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir