Doğum sonrası emziren kadınlar nasıl kilo verir?

Doğum yapmış kadınların en büyük kabuslarından biri de gebelik döneminde alınan fazla kilolardır. Elbette bu fazlalıklardan kurtulmanın yolları vardır. Bu yazımızda doğum sonrası nasıl kilo verilir, emziren anneler için sağlıklı kilo verme önerileri yer alacaktır.

Doğum sonrası kilo vermek

Emziren anneler, bebeğin sağlıklı büyümesini ve gelişimini sağlamak için yeterli beslenme ve enerji ihtiyacını karşılamalıdır. Bu oldukça önemlidir. Hem anne için ve tabii ki bebek için gereklidir.

Ancak hem yemek yeyip hem de kilo vermek nasıl olacak dediğinizi duyar gibiyim. Bu mümkün müdür? Evet. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek de mümkündür.

İşte emziren annelerin kilo vermesine yardımcı olabilecek bazı ipuçları:

Sağlıklı Beslenme

Dengeli bir beslenme planı oluşturun ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri alın. Bunun için elbette diyetisyene danışabilirsiniz. Fakat öyle yapacak olsanız burada ne işiniz var. O yüzden okumaya devam edelim bu yazıyı.

Özellikle protein, sağlıklı yağlar, tam tahıllar, sebzeler ve meyveler gibi besinleri tüketin. Fast food, işlenmiş gıdalar, şekerli içecekler ve atıştırmalıklardan kaçının. Bu tarz gıdalar bebeğiniz için de iyi değildir.

Bol yeşillik tüketin. Bebeğinizin sütü için protein almayı da ihmal etmeyin.

Bol su tüketin

Su tüketimi oldukça önemlidir. Emzirme döneminde sütünüzün bir çeşme gibi akmasını istiyorsanız sıvı tüketimi oldukça önemlidir.

Ayrıca bol miktarda su içmek, vücuttaki toksinleri atmanıza yardımcı olur ve sizi daha tok hissettirir. Tabii dediğim gibi bu dönemde süt üretimi içinde gereklidir.

Hareket yapmak

 Bebeğinizle birlikte yürüyüş yapmak, yoga yapmak veya egzersiz yapmak için zaman ayırın.Doğrusunu söylemek gerekirse yoga yapmak şart değil.

Kendinize evde yapabileceğiniz egzersizler belirleyin. Basen bölgeleri için özellikle internette basen eritme hareketleri diye yazarsanız karşınıza birçok görsel çıkacaktır. Bu hareketleri düzenli yaparsanız hem kilo verecek hem de fit bir görünüme kavuşacaksınızdır.

Egzersiz, sadece kilo vermenize değil, aynı zamanda ruh halinizi ve enerjinizi de artırır.

Düzenli uyku uyuyun

Yeterli uyku almak, kilo vermenize yardımcı olabilir. Uyku yoksunluğu, metabolizma hızını yavaşlatabilir ve iştahınızı artırabilir

İyileşme sürecinde sabırlı olun

İyileşme süreci: Doğum, vücudunuzun iyileşme sürecine girdiği bir süreçtir. Yavaş yavaş ve sabırlı olun, sağlıklı bir şekilde kilo vermek için acele etmeyin.

Sonuç olarak;

Emziren anneler, sağlıklı bir şekilde kilo vermek için dengeli beslenme, egzersiz ve uyku düzeni gibi yaşam tarzı değişiklikleri yapabilirler. Ancak, her zaman doktorunuza danışın ve emzirme sırasında kilo vermek için hangi stratejilerin uygun olduğunu belirlemek için sağlık uzmanınızla konuşun

Tepkini Paylaş

Benzer Yazılar

Cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir