Borsada nasıl para kazanılır? Hızlı para kazanma mümkün mü?

Borsada hızlı para kazanma mümkün mü? Bu içeriğimizde borsada nasıl para kazanılır sorusuna yüzeysel bir cevap vereeğiz. Sizler de yapacağınız yorumlar ile borsada para kazanma ile alakalı görüşlerinizi diğer takipçiler ile paylaşabilirsiniz.

Borsada nasıl para kazanılır?

Eskiden borsada işlem yapabilmek için kağıtlar alınıp satılırdı. Borsanın temel mantığı üç aşağı beş yukarı ticaret ile aynıdır. Yani ortada bir hisse senedi var. Siz bunu alıyorsunuz. Başkaları da bunu almaya devam ederse arz talep nedeniyle elinizdeki kağıt değerlenmiş oluyor. Bu noktada satarsanız kar etmiş oluyorsunuz.

Eğer sizin aldığınız şirket hissesini başkaları almaz, hatta ellerindeki satarlarsa otomatik olarak piyasadaki hisselerin sayısı artacağından dolayı fiyatında da düşüş yaşanacaktır. Yani siz bu noktada zarar ediyorsunuz. Tabii satmak zorunda değilsiniz. Eğer şirketin iyi işler yaptığına inanıyorsanız ve bir gün hissenin geri çıkacağından ümitliyseniz o zaman sıkıntı yok. Sadece elinizdeki nakiti bir süre kullanmamış olacaksınız.

Borsanın çalışma mantığı bu şekildedir. Tabii günümüzde teknoloji gelişti. Her şey bilgisayarlar ile kontrol ediliyor. Algoritmalar devreye giriyor. Kimin ne kadar aldığı, kimin ne kadar sattığı verilerle biliniyor. Buna göre büyük oyuncular, küçük balıkları bir çırpıda yutmak için her türlü yönteme başvurabiliyor.

Borsada nasıl paramı ikiye katlarım?

Arkadaşlar. Bu dediğim şey imkansız değildir. Parasını ikiye hatta üçe katlayan insanlar vardır fakat bunlar çok ama çok nadirdir. Matematiksel olarak baktığınız zaman eğer herkes parasını ikiye, üçe katlamış olsaydı -ki bu imkansız- herkes bu işe girer, kısa yoldan para kazanırdı.

Fakat öyle değil. Belki birkaç kişi -genelde şirketi çok yakından takip eden, çalışmalarını bilen, kayda değer bir şey geliştiriliyorsa ona inanıp parasını o hisseye yatıranlar- bu dediğim parayı yapıyor. Yani ben bugün kalktım, borsaya bir göz attım. Hangi hisse senedi bana bugün para kazandırır mantığıyla hareket edince maalesef eldeki paradan da olabilirsiniz.

Genelde acemi yatırımcılar bu şekilde paralarını kaybediyorlar. Sonrasında ise borsanın yüzüne bile bakmıyorlar. Borsada kolay para kazanmak mümkün değildir. Sabırlı olmanız gerekiyor.

Mesela 100 bin TL paranız var ve yatırım yapmak istiyorsunuz. Bu parayı belki 1 belki 3 yıl belki de emekliliğe kadar unutmanız gerekebilir. Çünkü şirketlerin yıllık büyüme oranları üç aşağı beş yukarı bellidir. Bunun dışında başka etmenler de vardır borsayı etkileyen.

Örnek vermek gerekirse Covid-19, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması vs.. borsayı etkileyen unsurlardır. Bu gibi durumlarda yatırımcılar paralarının çoğunu kaybedebilir. Ama eğer sabırlı olurlarsa ve dediğim gibi hisselerine güveniyorlarsa o paraları geri almaları mümkündür.

Borsada kolay para diye birşey yok!

Ben burada borsa ile alakalı yatırım tavsiyesinde bulunmuyorum. Burada kolay yoldan borsadan para kazanmak mümkün müdür? Evetse neden, hayırsa neden olduğunu anlatmaya çalışıyorum.

Unutmayın. Borsada birileri para kazanırken birileri de para kaybediyor. Önemli olan siz hangi tarafta olacaksınız. Acemi olup yükselmiş olan bir hisseye girip para kaybetmek mi? Profeyonel olup, büyük şirketlere parayı yatırıp uzun zamanda kar etmek mi? Karar sizin.

Borsada 1’e 10 para kazandım!

Bir de internette, forumlarda eğer araştırıyorsanız 1’e 10 kazandım, 1 yatırdım 40 kat aldım filan gibi paylaşım yapanları görürsünüz. Dediğim gibi bu istisna olabilir. Fakat düşünsenize adam 1000 TL para yatırmışsa, bunu 10 katına çıkardığında 10000 TL olacaktır. Bir kere daha bunu yaparsa zaten 100000 TL olur.

Rakamı düşük verdim ki karışıklık olmasın. Ama 1000 TL yerine 100000 bin yatıran bir adamı düşünün. 100 bini 1 milyon, 1 milyonu da sonradan 10 milyon yapmış olacaktır. Herkes böyle yapsa ülkemde aç insan kalmaz. Ama dediğim gibi istisnadır, bu yorumlar sizi aldatmasın. Hele ki birileri size ben şuradan şu kadar para yaptım, sen de yatır sen de kazanırsınız diyorsa uzak durun onlardan.

Tepkini Paylaş

Benzer Yazılar

1 Yorum Yapılmış

  1. İbrahim ethem says:

    Ben borsada 275 bin dolar kaybettim. Maalesef öyle kolay para kazanma diye bir şey yok. Bildiğiniz kumar. Şu anda nasıl paramı geri kazanabilirim diye kara kara düşünüyorum. 😒

Cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir