Barbaroslar Şahbaz her şeye çomak sokmak zorunda mı?

Barbaroslar: Akdeniz'in Kılıcı dizisinin kötü karakterleri Şahbaz ile Şahsenem kardeşler, tam güzel bir şey olacak dediğimiz anda çıkıp her şeyi berbat etmek zorundalar mı? Kinleri resmen gözlerini bürümüş. Sanki karakterler fazla abartılıyor gibi değil mi?

24. Bölüm güzeldi fakat…

Az önce Barbaroslar’ın 24. bölümünü izledim. Bölüm güzeldi. İzleyicinin istediği şekilde heyecan uyandırdı fakat abi her bölümde -hem de birkaç defa- Şahbaz karakterinin Hızır’ın, Oruç’un planlarını bozması şart mı?

Hızır, ağabeyi Oruç’u kurtarmak için plan yapar. Hooop Şahbaz bir yerden çıkar ve o planı bozar. Gabriel zindanda esirdir. Hem de çok kıymetli bir esidir. Bir bakmışsın Şahbaz gelmiş, Gabriel’i kurtarmıştır.

Sonra İlyas gelmiş tam Gabriel’i yakalayıp, Şahbaz’ın pisliğini ortaya dökecek. O da ne? Arkadan Şahbaz’ın kardeşi Şahsenem çıkıyor ve bütün askerleri öldürüp, bir İlyas’ı sağ bırakıyor.

Evet. Farkındayım. Dizi bu. Senaryo gerekiyor. Biraz heyecan katmak gerekiyor. Fakat bu kadar heyecanın hep bir karakter etrafında kurgulanması bence doğru değil.

Barbaroslar dizisi gerçeklikten kopuyor mu?

Bir de olayın başka bir boyutu daha var. Mesela Barbaros Hayrettin Paşa’nın hatıraları adında veya onların hayatını anlatan birçok kitap yazıldı. Karşılaştırıyorum hikayeyi. Sanki ekstradan hikayeler eklenmiş. Diziye uyarlanırken biraz fazla kurgusal yaklaşılmış gibi.

Neyse. Barbaroslar 24. bölüm ile Gabriel’in bir müddet daha dizide kalacağını düşünüyorum. Şahsenem (Özge Özkaplan) ile aralarında duygusal bir bağ oluşabilir.

Yeni bölüm tanıtımını izledim. Orada Oruç Reis’in kolunun kesileceğinden bahsediliyor. Eğer keserlerse hikaye ile hatıralat bağımsız hareket ediyor demektir. Evet. Oruç Reis’in kolunun kesildiği doğrudur fakat daha ilerleyen zamanlarda olması gerekiyor.

Şahsenem iş başında!

Meryem’in, Şahsenem tarafından vurulması da bir sonraki bölümde yeni Şahbaz olaylarını göreceğiz anlamına geliyor. Ne zaman yakalanacaklarını çok merak ediyorum doğrusu. Yakında “Şahbaz diziden neden ayrıldı” veya “Şahsenem Barbaroslar dizisinden neden ayrıldı” diye haber yapar mıyım? 🙂

Tabii ki bu karakterlerin diziye veda etmesi demek, yerlerine yeni düşmanların gelmesi demektir. Çünkü hikaye gereği Hızır Reis’in düşmanları olmadan Kaptan-ı Derya olması mümkün değildir.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Daha araplarla olan cenkler, onların Hızır Reis’e biat etmeleri. Sonrasında ihanet edip arkasından işler çevirmeleri. Sonra dürüst olanların tekrardan biat edip, beldelerinde kalmalarını istemeleri filan… Dediğim gibi hikaye çok uzun. Eğer bıkkınlık göstermeyip devam ederlerse bu hikaye ile 10 sezonluk dizi çıkarabilirler. 🙂

Tepkini Paylaş

Benzer Yazılar

Cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir