The Cranberries grubunun Zombie şarkısının yürek burkan hikayesi!

The Cranberries'in en popüler şarkılarından Zombie'nin hikayesini biliyor musunuz? Bugün ki paylaşımlarımdan biri de Zombie şarkısının yürek burkan hikayesidir. Sonuna kadar okuyup, yorumlarsanız sevinirim.

Zombie şarkısı neden ve nasıl yazıldı?

The Cranberries, doğduğum yılda yani 1989’da İrlanda’da kurulan bir müzik grubudur. Bir çoğumuz şarkılarının anlamını bilmesek de müziğin ritmine kendimizi kaptırmış, hafızalarımıza her notasını kaydetmişizdir.

Grubun solisti Dolores O’Riordan (46 yaşında vefat etti) olup diğer üyeleri Mike Hogan, Noel Hogan ve Fergan Lawler’dir.  Modern Rock’un en bilinen isimlerinden olan The Cranberries 1993 yılından 2019 yılına kadar çıkmış 8 albümü bulunuyor.

Bugün ki konumuz grubu tanıtmak olmadığından dilerseniz Türkçe kaynak için şuraya, İngilizce kaynak içinde buraya tıklayabilirsiniz. Bugün sizlere gençliğimin şarkısı olan Zombie şarkısının acıklı, yürek burkan hikayesini anlatacağım.

Zombie şarkısının hikayesi

Yüz yıla yakın bir süredir İrlanda ile İngiltere arasında zaman zaman şiddetlenen anlaşmazlıklar vardı. İrlanda’nın Güney İrlanda ve Kuzey İrlanda diye ikiye bölünmesinin ardından İngiltere’ye bağlı olmak istemeyen Kuzey İrlanda kaynaklı -terör örgütü- IRA yani İrlanda Cumhuriyet Partisi 2000’den fazla bombalı eylem gerçekleştirmiştir.

Binlerce insan hayatını kaybetmiş ve bir türlü amaçlarına ulaşamamışlardır. Takvim yaprakları 20 Mart 1993’ü gösteriyordu. İki küçük çocuk. Biri 3 yaşında diğeri de 12 yaşında. Anneler gününde annelerine hediye karpostal almak için bir dükkana giriyorlar.

O esnada IRA’nın, çevredeki bir çöp kutusuna yerleştirdiği bombadan kimsenin haberi yok. Bu iki küçük çocuk; 3 yaşındakinin adı Johnathan Ball, 12 yaşındakinin adı ise Tim Parry alışverişlerini yapmış evlerine doğru gitmek için dükkandan çıkıyorlar. ve olan oluyor. Tam o esnada lanet olası bomba patlıyor ve 2 küçük çocuk hayatını kaybederken 56 kişide yaralanıyor.

Birkaç yıl sonra Dolores O’Riordan, bu şarkıyı yazmasına neden olan şeyin o küçük çocukların aklından çıkmıyor olmasıdır ifadelerini kullanıyor. Şarkısının bir yerinde İrlanda’lıyım ama ben onlardan değilim diyerek savaşın kimseye bir şey kazandırmadığını, savaşta küçük çocukların öldüğünü vurguluyor.

Çok kötü zamanlar olduğunu söyleyen ünlü sanatçı her hangi bir insanın o esnada o patlayan bombalara maruz kalabileceğini, bu durumdan çok muzdarip olduğunu ve bu duygularla bu şarkının yazıldığını söylüyor.

Yabancı şarkıların hikayeleri: Zombie

Zombie şarkısı, sadece resmi kanallarında 1.2 milyar izlenme almış. Tabii başka kanallardan yüklenenleri düşündümüzde toplamda dinlenme sayısı 2 milyara yaklaşıyor. Şarkıyı aşağıda paylaştım. Dinlemek isteyenler bir kere daha orjinal klibi izleyerek anlatılmak istenen mesajı bu yazdıklarımdan sonra görebilirler.

Tepkini Paylaş

Benzer Yazılar

Cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir