Midilli adası nerede? Barbaroslar Midilli ne zaman fethedildi?

Barbaroslar dizisi ile merak edilen Midilli adası ile alakalı merak edilen sorulardan "midilli adası nerede", "midilli kaç km kare", "midilli adası kim zamanında fethedildi", "midilli haritada nerede" ve daha fazlasının cevaplarını burada bulabilirsiniz.

Barbaroslar midilli nerede?

Midilli adası, Lesvos, Lesbos ve Zümrüt ada olarak da bilinmektedir. 30 Mayıs 1913 yılına kadar Osmanlı Devleti’nin bir parçası olan bu kara parçası, Londra Antlaşması ile Yunanistan’a bırakıldı. Lesvos, kelimesi kadın eşcinsel (lezbiyen) anlamına gelmektedir. Bu ismi de milattan önce 600’lü yıllarda yaşamış olan eşcinsel kadın şair Sappho’nun adından almıştır.

Midilli adası, haritaya baktığımız zaman Yunanistan’dan daha çok Türkiye’ye yakın olan bir adadır. Ege Denizi’nin kuzey bölgesinde yer alan bu adada çok fazla engebe bulunmaktadır. Balıkesir’in Ayvalık, İzmir’in Dikili ve Çanakkale’nin Ayvacık ilçelerine çok yakındır. Aşağıdaki görselde Yunanistan ile arasındaki uzaklığı daha iyi görebilirsiniz.

Midilli Adası

Midilli Adası’nın kısa tarihi

Barbaroslar: Akdeniz’in Kılıcı dizisini izleyen kişilerin son zamanlarda merak ettiği “Midilli Adası”, Osmanlı Devleti’nin gelmiş geçmiş en büyük Kaptan-ı Derya’sı olan Barbaros Hayreddin Paşa veya doğduğunda ailesinin ona verdiği adıyla Hızır’ın memleketidir.

Fatih Sultan Mehmet zamanında fethedilen Midilli, 1913 yılına kadar Osmanlı yönetiminde kaldı. Midilli adası fethedildiği zaman bir grup asker Midilli’de kaldı. Bunlardan biri de Yakup Ağa’dır. O zamanlar bekar olan bu askerler Fatih Sultan Mehmet’e bir mektup yazarak bir ferman verilmesini istedi.

Sultan Mehmet Han’da onlara adada yaşayan kızlardan istediklerini, İslam’a aykırı davranmadan, islami usüllere göre evlenmelerini emretti. Helal dairesinde evlenme emrini alan bu askerlerden ilki Yakup Ağa, Midilli’de biriyle evlendi.

İşte bu evlilikten 4 çocuk dünyaya geldi. Bunlardan biri İshak, ikincisi Oruç (Savm), üçüncüsü Hızır ve en küçükleri de İlyas’tır. İshak, genelde Midilli’de kalıp babasından kalan malı mülkü idare etmeyi tercih etti. İkinci çocuk olan Oruç, kardeşi İlyas ile birlikte reisliğe heves edip denizlere açıldı. Ticaret yaparak geçimini sağlardı. Hızır da abisi gibi denizcilik işlerine heves edip ticaret etmeye başladı.

Midilli Adası hakkında detaylar

Her neyse. Barbaros Hayrettin Paşa’nın hatıraları ile alakalı detayları başka bir zamanda paylaşmaya çalışırım. Şimdi midilli adası nerede başlıklı konumuza dönecek olursak son olarak Yunanistan’ın Girit ve Eğriboz’dan sonra en büyük üçüncü adası olduğunu söyleyelim.

Midilli Adası’nın koordinatları “39°10′K 26°20′D” şeklindedir. Adanın nüfusu 2011 yılı itibariyle 86.436’dir. Midilli adası kaç km kare diye merak edenler için de “1631.7 kilometre kare” diye belirtip, konuyu burada noktalayalım. Daha fazla bilgi almak için Wikipedia’nın burada paylaştığım sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Konuyla alakalı yorumlarınızı paylaşmayı lütfen unutmayınız.

Tepkini Paylaş

Benzer Yazılar

Cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir