Afara nedir? Uğur Aslan’ın sunduğu programın adı afara ne demek?

Afara nedir? Afara kelimesinin anlamı nedir? Uğur Aslan'ın sunduğu afara programının anlamını birçok kişi merak ediyor. Biz de sizler için araştırdık. Afara anlamı ile alakalı detaylar Seduco Haber'de...

Afara kelimesi ne demek?

Afara nedir? Kanal D ekranlarında Uğur Aslan’ın sunmuş olduğu Afara programıyla birlikte birçok kişi “afara nedir” veya “afara ne demek” gibi soruların cevaplarını araştırmaya başladı. Biz de sizler gibi afaranın kelime anlamı nedir diye Google’a sorduk.

Gerçi Uğur Aslan’ın programını izleyen kişiler de afara kelime anlamı ile alaklı bir şeyler duymuştur. Muhtemelen kendisi de farklı bir kelime olduğundan dolayı sokakta geçen vatandaşlara bu kelimenin adını sordurmuş.

Eğlenceli ve güzel cevaplar gelmişti. Türk toplumunun bilmediği bir şey hakkında yorum yapma hevesini bir kere daha görmüş olduk. Abi bilmiyorsan, bilmiyorum de geçsin. 🙂 Ne uzatıyorsun. Sanki bilmezsen dünyanın sonu mu gelecek veya insanlar “Aaa şuna bak. cevabı bilmiyormuş” diye sizi yerin dibine mi sokacak. Hayır. Bilmiyorsan söyleyeceğin en kısa cevap “Bilmiyorum” olacaktır. 🙂

Afara ne demek?

Her neyse. Biz konumuza dönecek olursak. Afara kelimesinin birçok anlamı bulunuyor. Dilerseniz öncelikle Uğur Aslan’ın açıklamasına bakalım. Uğur Aslan diyor ki:

Afara, son hasat anlamına geliyor. Bizim amik ovasında, -abi sende bilirsin Çukurova’da- pamuk 3 hasat yapılır. Son çıkan hasadına afara denilir. O son hasat da çalışanlara verilir. Kimisi onu alır satar, yorgan yapar. Birisi çeyiz yapar vs..

Ayrıca Afara, Uğur Aslan’ın lakabıymış. Babası küçükken kendisini hep “Afaram” diye çağırıyormuş. Öyle diyor kendisi ilk programda. Diğer anlamları ise şu şekildedir:

  1. Harman yerindeki hububatın taş ve toprakla karışık kalıntısı.
  2. Bahçe ve bostanlardaki kalıntı, bir şeyin en son kalan döküntüsü.
  3. Tütün tozu, ufalanmış tütün.
  4. Çok yaramaz, kötü haylaz kimse.

Tepkini Paylaş

Benzer Yazılar

Cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir