Dünyanın en büyük uçağı artık Antonov AN-225 değil!

Dünyanın en büyük uçağı olarak bilinen Antonov AN-225, Rusya'nın saldırıları sonucu imha edildi. Düyaya mal olmuş olan bu efsane uçak 6 motordan oluşuyordu. 280 ton yakıt kapasitesi olan AN-225 saatte 18 ton yakıt tüketiyordu.
Google News
Dünyanın en büyük uçağı olarak bilinen Antonov AN-225, Rusya'nın saldırıları sonucu imha edildi. Düyaya mal olmuş olan bu efsane uçak 6 motordan oluşuyordu. 280 ton yakıt kapasitesi olan AN-225 saatte 18 ton yakıt tüketiyordu.

Dünyanın en büyük uçağı tarih oldu

Dünyanın en büyük uçağı olarak bilinen Ukrayna yapımı Antonov AN-225 Mriya (Hayal) uçağı maalesef Rus ordusu tarafından bombalandı. Ukrayna’da sovyetler birliği tarafından yapılan bu efsane uçak, her havalandığı zaman bir haber oluyordu.

Gövdesi o kadar büyük ki içine uçaklar, trenler, helikopterler sığabiliyordu. İlk defa 21 Aralık 1988 yılında havalanan bu devasa uçak, Ukrayna’nın Hostomel Havaalanında hangarda, bir sonraki görevi için bekliyordu.

Antonov AN-225 Hangarının uydu görüntüsü

Ukrayna Dış işleri Bakanı Dmitro Kuleba paylaştı

Rus güçleri ile Ukrayna güçleri arasında çatışmalar devam ederken üzücü haberi Ukrayna dışişleri bakanı Dmitro Kuleba Twitter hesabından duyurdu. Kuleba yaptığı açıklamada:

“AN-225 “Mriya” (Ukraynaca Hayal), dünyanın en büyük uçağıydı. Rusya hayalimizi imha etti. Fakat güçlü hayallerimizi, özgürlük ve Avrupa demokrasisini imha etmeyi başaramayacaklar. Biz kazanacağız”

ifadelerini kullandı. Dünyanın en büyük uçağı ile alakalı daha fazla bilgiye ulaşmak için “Dünyanın en büyük uçağı” bağlantısına tıklayabilirsiniz.

İstanbul’a da gelmişti

Antonov AN-225 uçağı, 2021 yılının Ekim ayında yakıt ikmali yapmak için İstanbul Havaalanına da iniş yapmıştı. Yakıt ikmalinin ardından Avusturya’nın Linz şehrine havalanmıştı. Birçok kişi bu devasa uçağın inişini gördüğünde hayretlerini gizleyememişti.

O artık bir tarih oldu. Tekrardan tamir edilir mi? Uçabilir mi? Bilemiyorum. O sadece Ukrayna’nın değil, dünyanın hayaliydi.

İşte Antonov AN-225’in bombalandıktan sonraki resimleri

Antonov AN-225’in öncesi ve sonrası
antonov an 225 bombalandı
antonov an 225 vuruldu

Tepkini Paylaş

Benzer Yazılar

2 Yorum Yapılmış

  1. Ferhat says:

    Ulan şerefsiz karaktersizler. Uçaktan ne istediniz lan. Dünyada eşi benzeri olmayan bu uçağı yanlışlıkla vurdum demezler umarım. Allah belanizi versin ulan.

  2. Ceylan says:

    Değdi mi yani böyle yapmaya? Ne oldu? Bir yol da kat edemediniz! Pisliginizle kaldınız.

Cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir