Eşek sütü sabunu kullananlar helal olup olmadığını biliyor mu?

Son zamanlarda piyasada eşek sütü sabunu adında, içinde eşek sütü bulunan kozmetik ürünleri artmış durumda. Özellikle kadınların çok merak ettiği bu cilt temizleme sabunuyla alakalı dini açıdan caiz olup olmadığını araştırdık. Sonuç mu? Dikkatli olmanızda yarar var. İşte islami yorumlar...
Google News

Eşek sütü sabunu kullananlar dikkat!

Bugün eşek sütlü sabun diye bir ürün gördüm. Google’da biraz araştırdım. Sabunun içinde eşek sütü katmışlar. Sözüm ona cilde iyi geldiği, temizlediği, pürüzsüzleştirdiği filan belirtilmiş. Belki bu doğrudur belki de değildir. Buradaki mevzu bu değil.

Eşek sütü sabunu ile alakalı biraz araştırma yaparken karşıma Sorularla İslamiyet adında bir internet sitesi çıktı. O sitede bir kullanıcı, eşek sütü sabunu kullanmak caiz midir başlığıyla bir soru sormuştu. Soruda eşek etinin yenilmesinin haram olduğunu bildiğini ancak eşek sütü ile yapılan sabunun haram olup olmadığını merak etmiş.

Cevap olarak da bir hayvandan elde edilen ürünlerin o hayvanın etinin yenilip yenilmemesine bağlı olduğu belirtilmiş. Yani eşek eti yenilmediğinden dolayı eşek sütünden elde edilen sabunun da kullanılmasının haram olduğu belirtilmiş.

Tabii ki eşek sütü ile yapılan sabundan başka bir çare kalmamışsa, bu ürünün alternatifi yoksa ve bunun mutlaka kullanılması gerekiyorsa o zaman cevaz verilebilirmiş.

Hasılı kelam.  Eğer dininize dikkat eden biriyseniz, İslam dinine tabi olduğunuzu düşünüyorsanız eşek sütlü sabunu kullanmadan önce bir kere daha düşününüz.

Buradaki maksatım ürünü kötülemek değildir. Gerçekten faydalı bir ürün olabilir. Bir şey diyemem. Ama eğer dini açıdan bir problem teşkil edecekse kullanılması da doğru değildir diye müslümanım diyenleri uyarmak istedim.

Kaynak: sorularlaislamiyet.com

Eşek sütü sabunu kullanıcı yorumları

Bu arada bu ürünün işe yarayıp yaramadığını da daha önce eşek sütü kullananlar varsa, birkaç cümle ile işe yarayıp yaramadığını paylaşabilir mi? Doğrusu ürünün nasıl bir şey olduğunu da merak etmedim değil.

Tepkini Paylaş

Benzer Yazılar

Cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir