Taklidi iman nedir? Tahkiki iman nedir? Arasındaki Farklar!

Taklidi iman nedir? Tahkiki iman ne demek? Taklidi iman ile tahkiki iman arasındaki farklar nelerdir? Bu gibi soruların cevaplarını merak edenler için tahkiki iman ile taklidi imanın manalarını izah etmeye çalışacağım. Sorularınızı yorum alanından paylaşabilirsiniz.

Taklit ve tahkik ne demektir?

Taklit kelimesi de tahkik kelimesi de arapça kökenli kelimelerdir. Dilimize yerleşmiş olup, gündelik hayatta belki de taklit kelimesini tahkik kelimesine nazaran daha fazla kullanmaktayız.

Bunlardan bir tanesi kelime anlamı itibariyle işin hakikatini araştırma, doğru ele alma anlamına gelir. Bir diğeri ise yine aynı kökten gelmekte olup boyna takılan gerdanlık, birine uymak ve onun arkasından gitmek anlamına gelmektedir.

Tahkiki iman nedir?

Az önce de söylediğim üzere tahkik kelimesinin anlamını düşündüğümüz zaman tahkiki iman, birini takip etmeden, imanın ne olduğunu kendi irademiz ile anlama ve bunun sonucunda “Allah 1’dir” diyebildiğimizde elde ettiğimiz imandır.

Tahkiki imanı elde etmiş bir insan inancından ne olursa olsun vazgeçmez. Çünkü inandığı şeyi kendi iradesi ile bulmuştur. Buna inanmıştır. Her ne kadar yaşadığı ülkede veya dünyadaki insanlar Allah’ı inkar etse de, o imanı ruhunda hissettiğinden dolayı kendi bildiği yoldan yani inancının yolunda olmaya devam edecektir.

Burada olayın daha iyi anlaşılması için savcıları örnek olarak gösterebiliriz. Bildiğiniz üzere ortada bir suçlu varsa savcılar işlene suçu derinlemesine araştırır, neyin nasıl olduğunu anlamaya çalışır ve hakimlere bu konuda yardımcı olurlar. Hukuk dilinde de tahkikat denilir bu işe. Aynen öyle de tahkiki iman derinlemesine araştırdıktan sonra elde edilen imandır.

Taklidi iman nedir?

Taklidi iman ise taklit kelimesinden de anlayacağınız üzere başkalarını taklit ederek elde edilen imandır. Yani genelde anne – baba veya çevreden gördüğümüz halde elde ettiğimiz imandır. Birilerini örnek alarak yaşadığımız imandır.

Taklidi iman ile hayatlarını sürdüren insanlar tam olarak neye iman ettiklerini bilmediklerinden dolayı -Allah muhafaza- dinden kolay çıkabilir, her şeyi karşılaştıkları ilk engelde elleriyle itip geri çevirebilirler.

Maalesef yaşadığımız şu zamanda bunu çok fazla görmekteyiz. Dinden çıkıp, Allah’ı inkar eden insanlar taklidi iman etmiş insanlara örnek olarak verilebir.

Tepkini Paylaş

Benzer Yazılar

Cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir