Ne ekersen onu biçersin atasözünün anlamı ne demek

Ne ekersen onu biçersin atasözü kısaca ne demektir? Bu yazımızda ne ekersen onu biçersin atasözünün ingilizcesi ile birlikte Türkçe'de anlamı nedir bunu anlatacağız.

Ne ekersen onu biçersin anlamı

İnsan, ne yaparsa önce kendisi sonra da insanlık için yapar. Bu iyi bir şey de olsa kötü bir şey de olsa böyledir. İyi bir şey yaparsa karşılığında -karşılık beklemese bile- iyilik görecektir. Buna batılılar karma diyorlar. Müslümanlar ise Allah hiç bir şeyi karşılıksız bırakmaz diye inanıyor.

Kötülük yaparsa da bir şekilde o yaptığı kötülük veya daha büyüğü gelip kendisini bulur. Bu inanç sadece bizim toplumumuzda değil, yabancı toplumlarda da bulunuyor. Şimdi atalarımızın tecrübelerle öğrendiği bu gerçeği tanımlamak adına “Ne ekersen onu biçersin” ifadesini kullanmışlar. Bunun anlamı şu şekilde yorumlanabilir:

Yaptığın her şeyin bir şekilde karşılık bulacağıdır. İyilik de yaparsan kötülük de yaparsan o yaptığın şey bir şekilde dönüp dolaşıp seni bulacaktır.

Bunu söylerken toprağa ektiğimiz şeylerden elde ettiğimiz ürünleri de düşünebilirsiniz. Mesela topraka domates tohumu atarsanız domates alırsınız. Biber tohumu ekerseniz biber alırsınız. Yani karpuz çekirdeği toprağa attığınızda elma almanız mümkün değildir.

Ne ekersen onu biçersin ingilizcesi

Az önce söylediğim gibi başka toplumlarda da ne ekersen onu biçersin atasözünün karşılığı vardır. En yaygın dil olan İngilizce’de de bu kalıp vardır. Bunu genel olarak şu şekilde kullanıyorlar:

As you sow, so you shall reap

Bunun haricinde yaptığı şey gelir seni bulur anlamına da gelebilecek şu atasözü bulunuyor.

What goes around comes around

Sizler de merak ettiğiniz başka atasözlerini yorum alanından yazarak anlamına hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Tepkini Paylaş

Benzer Yazılar

Cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir