Uyku ilacı kaç saat uyutur? Reçetesiz uyku ilaçları isimleri 2022

Türkiye'de reçetesiz satılan uyku ilaçları isimleri nelerdir? Bu inceleme yazısında uyku ilacı kaç saat uyutur, reçeteli uyku ilaçları hangileridir, uyku ilaçları listesi gibi soruları cevapladık. Siz de uyku ilacı damla isimleri veya uyku hapları ile alakalı yorumları okuyarak, tartışmaya katılabilirsiniz.
Google News

Uyku ilacı kaç saat uyutur?

Uyku ilaçları, kasları gevşeten kimyasallardır. Reçete ile satılan uyku ilaçları olduğu gibi eczaneden reçetesiz alabileceğiniz uyku hapları veya uyku damlaları da bulunmaktadır.

Uyku ilacı fiyatları 8 TL ile 40 TL arasında değişmektedir. Çok alınması tavsiye edilmiyor. Genelde çok mecbur kalındığı durumlarda uyku ilaçları tavsiye ediliyor.

Uyku ilacı -içindeki etken maddeye ve alınan miktara bağlı olarak- yetişkin bir insanı 8 saat ile 15 saat arasında uyutabilir. “Ben iki tane hap alayım daha fazla uyuyayım” mantığı yanlış bir mantıktır. Yan etkileri göz ardı edilmemelidir.

Reçetesiz uyku ilaçları nelerdir?

Uyku ilaçlarının çoğu reçetesiz satılmaktadır. Fakat antidepresan özelliği olan uyku hapları veya damlaları doktor reçetesi ile satılıyor. Bunun için eczaneye gidip uyku ilacı lazım demeniz yeterlidir. Aşağıda Türkiye’de satılan uyku ilaçları listesi işinize yarayabilir:

  1. Unisom Uyku İlacı
  2. Remeron Uyku İlacı
  3. Bitkisel Uyku İlacı: Nutraxin Herbal
  4. Citoles Uyku İlacı
  5. Tolvon Uyku İlacı
  6. Largactil Uyku İlacı
  7. Desyrel Uyku İlacı
  8. Prozac Uyku İlacı
  9. Cipralex Uyku İlacı
  10. Xanax Uyku İlacı

Bunların dışında da antidepresan özelliği olan başka ilaçları bulmanız mümkündür. Yukarıda paylaştığım Unisom uyku ilacının fiyatı 11 TL’dir.

uyku ilacı kaç saat uyutur

Uyku ilacı fiyatları güncel 2022

Aşağıdaki tabloda hangi ürünlerin reçeteli hangilerinin reçetesiz olduğunu görebilirsiniz.  Lütfen her ne kadar reçetesiz satılıyor olsa da uyku ilaçları kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Güncel fiyatları ise şu şekildedir:

İlaç adı Reçete Durumu Fiyat
Unisom Uyku İlacı Reçetesiz 11.12 TL
Remeron Uyku İlacı Reçetesiz 68.27 TL
Nutraxin Herbal Bitkisel Uyku İlacı Reçetesiz 57.60 TL
Citoles Uyku İlacı Reçeteli 27.66 TL
Tolvon Uyku İlacı Reçeteli 19.33 TL
Largactil Uyku İlacı Reçeteli 22.73 TL
Desyrel Uyku İlacı Reçeteli 22.96 TL
Prozac Uyku İlacı Reçeteli 30.15 TL
Cipralex Uyku İlacı Reçeteli 38.83 TL
Xanax Uyku İlacı Reçeteli Alınabilir 23.17 TL

Uyku ilaçları yorumları

Yukarıda en çok merak edilen sorulara cevap vermeye çalıştık. Sizler de uyku ilaçları ile alakalı merak ettiğiniz soruları yorum alanından sorabilir, görüşlerinizi diğer kullanıcılar ile paylaşabilirsiniz. Şimdilik hoşçakalınız.

Tepkini Paylaş

Benzer Yazılar

Cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir