Ukrayna nerede? Ukrayna’nın sınır komşuları hangi ülkeler?

Ukrayna'nın komşuları kimlerdir? Ukrayna'ya sınır komşusu olan ülkeler kaç tanedir? Bu yazımızda Rusya'nın saldırdığı Ukrayna ile alakalı merak edilen ukraynanın komşuları ile alakalı detayları paylaştık. İşte detaylar...

Ukrayna’ya komşu ülkeler hangileridir?

Ukrayna, bağımsızlığını 24 Ağustos 1991’de ilan ederek Sovyetler birliğinden ayrılmış bir ülkedir. Ülke nüfusunun yüzde 18’i Ruslardan oluşmaktadır. Birçok kişi Ukrayna ile Rusya’yı birbirine karıştırıyor. Tamamen farklı ülkelerdir.

Ukrayna nüfusu, 2021’de yapılan nüfus sayımına göre yaklaşık 42 milyondur. Bu nüfusun yüzde 18’i Ruslar olduğuna göre Ukraynalı olarak isimlendirebileceğimiz nüfus 35 milyon civarındadır.

Her neyse. Bu yazımızın ana başlığı ukrayna komşuları olup, hangi ülkelerin Ukrayna’ya sınırı olduğunu belirteceğiz.

Ukrayna’ya komşu olan ülkeler

Ukrayna’nın Doğu ve Kuzey doğusunda Rusya bulunuyor. biraz daha batıya geçtiğimizde Belarus yer alıyor. Batısında Polonya, Slovakya ve Macaristan, güney batısında Romanya ve Moldova bulunuyor. Hem Karadeniz hem de Azak Denizi sınırı bulunmaktadır. Yani Ukrayna’ya komşu olan ülkeler:

  1. Rusya
  2. Belarus
  3. Polonya
  4. Slovakya
  5. Macaristan
  6. Romanya
  7. Moldova

olup toplamda 7 ülkedir. Ukrayna’nın para birimi Grivna’dır. Türk Lirası karşısındaki değeri düşüktür. Şöyle diyeyim; 1 Ukrayna Grivnası 0.46 Türk Lirası yapıyor. Yani 1 Türk Lirası 2.17 Grivnadır.

Bu arada Ukrayna, bütün toprakları Avrupa kıtasında olan tek doğu avrupa ülkesidir. Diğer ülkelerin bir kısmı avrupa kıtasında yer alırken bir kısmı da yer almamaktadır.

İstanbul – Kiev arası kaç km?

İstanbul’dan arabayla Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gitmek isterseniz yaklaşık 20 saatlik bir araç yolculuğuna çıkmanız gerekiyor. İstanbul Kiev arası 1500 kilometredir. Bunun için Bulgaristan, Romanya ve Moldova’dan geçmeniz gerekiyor. Tabii Türkiye’ye daha yakın olan Odessa şehrine gitmek isterseniz

Umarım paylaştığım bu bilgiler işinize yaramıştır. Sizler de Ukrayna’nın komşu ülkeleri ile alakalı görüşlerinizi veya eklemek istediklerinizi lütfen yorum alanından bizimle paylaşınız.

Tepkini Paylaş

Benzer Yazılar

Cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir