Türkiye’de özel hastane sayısı (Rapor 2020) Bölge Bölge Rakamlar!

Türkiye'de bulunan özel hastane sayısı her geçen yıl artmaktadır. 2021 yılı raporu çok yakında paylaşılacaktır. En son paylaşılan güncel rapora göre türkiye özel hastane sayısı, devlet hastaneleri sayısı ve üniversite hastaneleri rakamları bu rehberimizde.

Özel hastaneler de Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan kurumlardır. Türkiye’de her geçen yıl açılan özel hastane sayısı artmaktadır. Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü henüz 2021 yılı için özel hastane, sağlık bakanlığı hastanesi ve üniversite hastaneleri raporunu yayınlamadı. En son yayınlanan güncel rapor 2020 yılına aittir. Bu rakamlara göre 2020 yılında Türkiye’deki toplam hastane sayısı 1534 olup, bunlardan 900’ü Sağlık Bakanlığı hastanesi, 68’i Üniversite hastanesi, 566 tanesi de özel hastanedir.

En çok hastanenin olduğu ilimiz 162 özel hastaneyle İstanbul olurken, en az özel hastanenin olduğu illerimiz ise 1 hastaneyle Burdur, Erzincan, Erzurum, Kırşehir, Muş, Niğde, Rize Tokat, Iğdır, Karabük ve Düzce oldu. Bölge bölge Türkiye’deki özel hastane sayılarına bakacak olursak şu şekilde bir sıralama yapabiliriz.

1 Marmara Bölgesi Özel Hastane Sayısı

Marmara Bölgesi Özel Hastane Sayısı

En son yayınlanan rapora göre Marmara Bölgesi’nde bulunan toplam özel hastane sayısı 246’dır. Bunlardan 165’i İstanbul’da bulunmaktadır. Bu bölgedeki toplam hastane sayısı ise 549’dur.

2 Ege Bölgesi Özel Hastane Sayısı

Ege Bölgesi Özel Hastane Sayısı

Ege Bölgesi’nde bulunan özel hastane sayısı ise 2020 yılı itibariyle 71’dir. Bu özel hastanelerden 25’i İzmir ilimizdedir. Ege bölgesindeki toplam hastane sayısı ise 200’dür.

3 Akdeniz Bölgesi Özel Hastane Sayısı

Akdeniz Bölgesi Özel Hastane Sayısı

2020 yılı itibariyle paylaşılan rapora göre Akdeniz Bölgesinde bulunan toplam özel hastane sayısı 88 olup, toplam hastane sayısı ise 180’dir. En çok özel hastanin bulunduğu ilimiz Antalya olup, özel hastane sayısı 29’dur.

4 Güneydoğu Anadolu Bölgesi Özel Hastane Sayısı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Özel Hastane Sayısı

Güneydoğu anadolu bölgesinde toplamda 133 hastane olup bu hastanelerden 46 tanesi özel hastanedir. En çok özel hastanenin olduğu ilimiz Gaziantep olup, toplam özel hastane sayısı 19’dur.

5 Doğu Anadolu Bölgesi Özel Hastane Sayısı

Doğu Anadolu Bölgesi Özel Hastane Sayısı

Paylaşılan raporda doğu anadolu bölgesi ortadoğu anadolu ve kuzeydoğu anadolu olarak ikiye ayrılmış. Toplam rakamlara bakacak olursak doğu anadolu bölgesinde bulunan özel hastane sayısı 21’dir. Toplam hastane sayısı ise 134’tür.

6 Karadeniz Bölgesi Özel Hastane Sayısı

Karadeniz Bölgesi Özel Hastane Sayısı

Karadeniz bölgesi de doğu anadolu bölgesinde olduğu gibi doğu karadeniz ve orta karadeniz diye ikiye ayrılmış. Toplam rakamlar bize bu bölgede bulunan özel hastane sayısını 31 olarak göstermektedir. Toplam hastane sayısı ise 4’ü üniversitesi olmak üzere 200’dür.

7 İç Anadolu Bölgesi Özel Hastane Sayısı

İç Anadolu Bölgesi Özel Hastane Sayısı

İç andolu bölgesinde bulunan toplam özel hastane sayısı diğer bölgeler ile kıyaslandığında ortalamanın üzerinde olup 73’tür. Toplam hastane sayısı ise 248 olup bunlardan 17 tanesi üniversite hastanesidir.

8 Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Rakamları

Kaynak: Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Yukarıdaki tabloda bölünmüş bölgelerle Türkiye’deki devlet, üniversite ve özel hastane sayılarını görmektesiniz.

9 Hastanelerde bulunan toplam yatak sayısı raporu

Kaynak: Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü

2020 yılında yayınlanan rapora göre Türkiye’de bulunan 1534 hastanede 251 bin 182 yatak bulunmaktadır. Yani Türkiye’nin hasta yatak sayısı son resmi verilere göre 251.182’dir. Özel hastanelerde bulunan toplam yatak sayısı 52 bin 230 olup, devlet hastanelerindeki toplam hasta yatak sayısı 156 bin 965’tir.

Ayrıca şu anda aktif bir şekilde hangi ilde ne kadar özel hastane olduğunu öğrenmek isterseniz sağlık bakanlığının şurada paylaştığım internet sitesini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz. Beğendiyseniz yorum yapmayı ve paylaşmayı unutmayınız.

Seduco.net

Tepkini Paylaş

Benzer Yazılar

Cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir