Tırnak kesmek abdesti bozar mı? [Aklımda Deli Sorular]

Tırnak kesmek abdesti bozar mı? Mesela abdest aldınız fakat tırnaklarınızın uzun olduğunu farkettiniz. Kesmek istiyorsunuz fakat bir dakika! Ya abdestim bozulursa diye aklınızdan geçirdiniz. O zaman emin olmanız gerekiyor. Abdest aldıktan sonra tırnak kesilir mi? Yeniden abdest almak gerekir mi? İşte bu konuyu sizler için araştırdım.
Google News
Tırnak kesmek abdesti bozar mı? Mesela abdest aldınız fakat tırnaklarınızın uzun olduğunu farkettiniz. Kesmek istiyorsunuz fakat bir dakika! Ya abdestim bozulursa diye aklınızdan geçirdiniz. O zaman emin olmanız gerekiyor. Abdest aldıktan sonra tırnak kesilir mi? Yeniden abdest almak gerekir mi? İşte bu konuyu sizler için araştırdım.

Abdest aldıktan sonra tırnak kesilir mi?

Kafamda deli sorular dolaşıyor yine. Aklıma geldiydi. İnsan abdest aldıktan sonra tırnaklarını kesince abdest bozulur mu diye. Tabii sizler gibi önce çok bilmiş Google’a bir danıştım. Dedim ki “tırnak kesmek abdesti bozar mı” karşıma direkt olarak bir spor sitesi çıktı. (Ne alakaysa) 🙂

Orada yazılan bilgilere göre tırnakları kesmek abdesti bozmuyor. Fakat emin olmak istedim. Bir de Diyanet’in sitesine, mezhep imamlarının görüşlerine bakayım dedim. Gördüm ki onlar da aynı şeyleri söylemişler. Sonra kendi kendime “helal olsun sana spor sitesi” dedim. 🙂

Abdest aldıktan sonra tırnak kesilir mi?

Abdest aldıktan sonra tırnak kesilir mi?

Evet arkadaşlar. Eğer abdest aldıysanız ve olur ya tırnaklarınızı kesmek istediniz. Bunun için şeytan size vesvese vermesin. Bir daha abdest almanıza gerek yoktur. Tırnaklarınızı kesebilir, hayatınıza devam edebilirsiniz.

Abdesti bozan şeyler nelerdir?

Abdesti bozan durumlar şu şekildedir:

Çok afedersiniz işemek, hacet gidermek, osurmak bildiğimiz şeylerdir. İmam-ı Azam olarak bilinen Ebu Hanefi’ye göre vücudun bir yerinden kan çıkması da abdesti bozar. Tabii alimlerin bu konuda değişik görüşleri vardır. Kimisi kan dağılmadıkça bozulmaz demiştir kimisi de kan çıkınca abdesti tazelemenin en iyisi olacağını söylemiştir.

Abdesti bozan şeyler arasında uyumak da yer alıyor. İnsan uyuduğu zaman yellenme ihtimali olacağından dolayı uyku da abdesti bozuyor. Bir başka şey de kusmaktır. Kusmak da abdesti bozan durumlar arasındadır.

İmam-ı Şafi’ye göre abdesti bozan başka bir durum da kadın eline veya vücuduna bir şekilde -isteyerek yahut istemeyerek- dokunmaktır. Eğer İmam-ı Şafi mezhebine mensupsanız vücudunuzdan kan çıkması abdestinize engel değildir fakat istemeyerek dahi olsa bir kadına dokunmuşsanız veya kadın size dokunmuşsa abdestinizi yenilemeniz gerekir.

Tırnak kesimi hangi gün yapılır?

Değerli arkadaşlar. Bunun için özel bir gün yoktur. Her hangi bir gün tırnaklarınızı kesebilirsiniz. Fakat genel olarak Cuma namazına gidilmeden önce genel bir temizliğin yapılması sünnettir. Yani sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)  Cuma günleri temizlik yaptığı için bu günde özellikle temizliğe özen gösterilmesi bir sünnete riayet etmektir.

Fakat illa ki bunu yapmak zorunda mısınız? Bu size kalmıştır. İsterseniz yaparsınız, isterseniz yapmazsınız. Ama tırnak kesimi için özel bir gün yoktur. Canınızın istediği zaman tırnaklarınızı kesebilirsiniz.

Geceleri tırnak kesmek günah mıdır?

Hayır efendim. Ne münasebet. Geceleri tırnak kesmek neden günah olsun. Böyle bir şey yoktur, hurafedir. Belki eskiden elektrik olmadığından, aydınlatma olayı şimdiki gibi olmadığından dolayı karanlıkta kesici aletlerle iş yapılması tavsiye edilmiyordu ama bunun haram olmasıyla veya günah olmasıyla alakası yoktur. Tamamen güvenlik ile alakalı insanların almış olduğu bir önlemdir.

Adetli iken tırnak kesilir mi?

Şimdi şöyle ki bununla alakalı çok bilgim yok fakat bildiğim şu ki eğer bir kadın adet günündeyse veya erkek veya kadın cünüp olmuşsa böyle zamanlarda gusül abdesti almadan temizlik yapılmaması gerekiyor. Bunun daha uygun olacağı ön görülmüş.

Yani cünüplük durumu ortadan kalkmadan temizlik yapılmaması gerekiyor. Usül şu şekildedir. Önce boy abdesti alınır. Sonrasında yapılacak temizlikler yapılır. Evet farkındayım belki zor geliyor olabilir fakat bu şekilde yaparsanız daha iyi olur.

İslama göre tırnaklar kaç günde bir kesilmelidir?

Yani böyle bir kural yoktur. Fakat az önce de söylediğim gibi sevgili Peygamberimiz Cuma günleri temizlik yaptığından dolayı genelde Perşembe günü/gecesi veya Cuma günleri (Cuma namazından önce) tırnakları kesmek iyidir.

Tırnak kesiminin kaç günde olması gerekir? Böyle bir kaide yoktur. Tırnaklarınız ne zaman uzayıp beyazlığı ortaya çıktıysa kesebilirsiniz. Tırnakların çok uzatılması sağlık açısından da iyi değildir. Normal bir insanın tırnakları 10-14 günde uzadığına göre siz de bu süre zarfında tırnaklarınızı kesebilirsiniz.

Tırnak kesme ve abdest arasındaki ilişki

Evet sevgili arkadaşlar. Aklımdaki deli soruların bazılarına cevap verdim. Sizler de merak ettiğiniz başka sorular olursa yorum alanından belirtmeniz yeterli olacaktır. Bildiğim kadarıyla cevap verir, bilmediklerimi de öğrenir öyle cevaplarım. 🙂

Tepkini Paylaş

Benzer Yazılar

Cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir