Sürat Kargo şikayetleri, sürat kargo şube şikayet hattı

Sürat Kargo ile alakalı şikayet yazmak istiyorsanız bu haberi okumanızı tavsiye ederiz. Burada "sürat kargo şikayetleri nereye yapılır", "sürat kargo şube şikayet" gibi konulara cevap bulacaksınız. Müşteri hizmetleri, canlı destek hizmetleri mevcuttur.
Google News

Sürat Kargo şikayetleri nereye yapılır?

Sürat Kargo, 2015 yılında TMSF’ye devredilen bir kargo şirketidir. Yaklaşık 20 yıldır hizmet veren sürat kargo 6000 fazla çalışanıyla Türkiye’nin en büyük kargo şirketlerinden biridir. İstek, öneri ve şikayet email adresi “iletisim@suratkargo.com.tr” şeklindedir.

Burada sürat kargo şikayetleri nereye yapılır sorusuna cevap vermeye çalışacağım. Öncelikle belirtmek istiyorum ki son zamanlarda sürat kargı şikayet sayısında artış meydana geldi. Fakat şikayet var sitesinde bu şikayetlere yüzde 100 cevap verildiği belirtiliyor.

Sürat Kargo Şikayet var karnesi

Yukarıdaki karnede de görüldüğü üzere Sürat Kargo ile alakalı 10 yılı aşkın bir süredir toplamda 17 bin 69 şikayet yayınlanmış olup, bu şikayetlere verilen cevaplanma oranı yüzde 100’dür. Yani her şikayete iyi veya kötü bir cevap verilmiş.

Sürat Kargo müşteri hizmetleri hafta içi hergün sabah 09:00 ile akşam 18:00 arasında “0850 202 0 202” numaralı hattan hizmet vermektedir.

Yine aşağıda paylaştığım görselden göreceğiniz üzere yapılan şikayetlere getirilen çözüm oranı sürekli değişmektedir. Rekor çözüm sayısı 2021’in Mayıs ayında olup toplamda 1122 şikayete çözüm üretilmiştir.

Sürat kargo müşteri yorumları

Peki! Ben sürat kargo ile alakalı yaşadığım sorunları nereye ileteceğim diye soruyor olduğunuzu duyar gibiyim. Bunun için birkaç yöntem var. Bunlardan bir tanesi kendi internet sitelerindeki “Şikayet Formu” yardımıyla yaşadığınız sorunları iletmektir.

Bunu yapmak istiyorsanız Müşteri İletişim Formu bağlantısına tıklayarak yönlendiğiniz sitede “Şikayet” sekmesini seçerek yaşadığınız sorunları iletmenizdir. Ne kadar sürede dönüş yaparlar veya sorununuza çözüm üretilir mi bir şey diyemem!

Bir başka yöntem ise “Şikayet var” üzerinden konu paylaşmaktır. Yaşadığınız problemi bu siteden paylaşarak, Sürat Kargo’nun oradaki yetkilileri tarafından çözüm üretilmesini talep edebilirsiniz. Fakat zaman zaman buradaki sorunlar da çözülmemektedir.

Dilerseniz yaşadığınız sorunları sürat kargo şikayet başlıklı bu konumuzdan da paylaşarak, başkalarının bilgilenmesini sağlayabilirsiniz.

Tepkini Paylaş

Benzer Yazılar

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.