Son Dakika: Rusya, Ukrayna’daki Zaporijy nükleer santraline saldırdı

Rus ordusu, Ukrayna'da bulunan Avrupa'nın en büyük nükleer santrali olan Zaporizhzhia santraline saldırdı. Yetkililer yangın çıktığını, nükleer çekirdeğe ulaşması halinde büüyk bir patlamanın olabileceğini söyledi.
Google News

Ruslar nükleer santrale saldırdı

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının üzerinden 9 gün geçti. Türkiye saatiyle 4 Mart 2022 sabah 4 saatlerinde Ukrayna’da bulunan Avrupa’nın en büyük nükleer santraline Ruslar tarafından saldırı gerçekleşti.

BBC News Türkçe’nin Twitter hesabından paylaştığı habere göre Ukrayna Dışişleri Bakanı Leonid Kojara yaptığı paylaşımda Nükleer Santralde saldırı sonucu yangın çıktığı ve bunun patlamaya dönüşmesi halinde Çernobil’den 10 kat daha büyük bir tehlikenin bizleri beklediğini belirtti.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun paylaştığı habere göre Nükleer sahadaki yangının nükleer santralin temelini etkilemediği, her şeyin kontrol altına alındığı belirtildi. Ayrıca yapılan saldırıyla alakalı bilgilerinin olduğunu ve bu konuda Ukrayna’lı yetkililer ile temas halinde olduklarını, gelişmelerden dünyayı haberdar edeceklerini söylediler.

Avrupa’nın en büyük medya gruplarından olan Nexta’nın yaptığı bir paylaşımda “Bombalayabildikleri her şeyi bombalıyorlar, nükleer santral reaktörleri dahil herşey. Rusya ordusuna ait beyaz bir araba nükleer santrale yaklaştı. Şu anda onlarla anlaşıp anlaşmayacağımıza karar veriliyor.

Tepkini Paylaş

Benzer Yazılar

1 Yorum Yapılmış

  1. Seduco Haber says:

    İngiltere başbakanlık sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre Başbakan’ı Boris Johnson, Başkan Zelensky ile görüşmüş. Önümüzdeki saatlerde Birleşmiş Milletleri acil toplantıya çağıracağını ve Zaporizhzhya’daki nükleer santral durumu ile alakalı görüşeceklerini söyledi.

Cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir