Rusya mı haklı yoksa Ukrayna mı? Kim mağdur? Neden savaşıyorlar?

Rusya-Ukrayna savaşında hangi ülke haklı? Rusya mı yoksa Ukrayna mı? Bu yorum yazımda kendi düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim. Katılmazsanız lütfen nedenleriyle birlikte yorumlarınızı paylaşınız. Siz ne düşünüyorsunuz?

Rusya mı Ukrayna mı haklı?

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının üzerinden 5 gün geçti. Bugüne kadar halen olayı anlamamış olanlar için şuraya kısa bir not bırakmak istiyorum. Birçok kişinin merak ettiği Rusya mı haklı yoksa Ukrayna mı sorusunu buradan tartışabiliriz.

Rusya, soğuk savaş dönemi denilen 2. dünya savaşından bu yana Amerika ile olan yarışından bir an bile vazgeçmedi. Ki o zamanlar özellikle uzay araştırmaları konusunda ABD henüz çok ilerlememişken, Ruslar tarafından birçok deneyler yapılmış, uzay projeleri yayınlanmıştı.

Fakat gel zaman git zaman Rusya, Amerika’nın gerisinde kaldı. Her neyse. Her ne kadar son 40-50 yıldır Amerika ile Rusya arasında gerçek bir savaş olmasa da ekonomik ve biyolojik savaşlar devam etmektedir. En azından bilim alanındaki yarış bunu gösteriyor.

1949 yılında bildiğiniz üzere Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) kuruldu. Bu birliğin kurulmasının amacı Avrupa’dan 29 ülke ve şu anki ABD’nin birlikte hareket ederek toprak bütünlüğünü korumasıdır. Almanya’nın da sonraları bu birliğe dahil olması ve Rusya’ya karşı kendisini koruma altına almasıyla birlikte Sosyalist Ruslar tarafından Varşova Paktı denilen birlik kuruluyor.

Varşova Paktı, toplamda 8 ülkenin dahil olduğu bir birlikti. Orta ve doğu avrupa ülkeleri ile Rusya’nın üyeleri olduğu varşova paktı 1955 yılında kuruldu. Bu birliğe dahil olan ülkeler Arnavutluk, Bulgaristan, Çekoslovakya, Doğu Almanya, Macaristan, Polonya, Romanya ve Rusya’dır.

Sonra 1991 yılında Sovyetlerin dağılmasıyla beraber varşova paktı da sonlandırılmış oldu. Buraya kadar bir problem yok. Bu noktadan sonra başka bir parantez açmak istiyorum.

Ukrayna, 1991 yılında bağımsızlığını kazanan bir başka devlettir. Sovyetlerin dağılması birçok ülkenin bağımsızlığını kazanmasına neden oldu. Tabii Rusya güçlü bir devlet olduğu için bu topraklarda halen etkinliğini sürdürmektedir. Şu anda bile Belarus dahil birçok eski sovyetler ülkesi halen rus kontrolündedir.

Ukrayna’nın NATO’ya dahil olma ihtimali üzerine Rusya elini masaya vurarak bu duruma karşı olduğunu söyledi. Bu Rusları haklı göstermez. NATO’ya giren bir Ukrayna demek, Rusya ve çevresindeki ülkeler açısından bir tehdit demektir. Bu Rusya’yı ilgilendirmez. Çünkü NATO demek Amerika demek, Amerika ise Rusya’nın ezeli rakibidir. Rusya doğal olarak Amerika’nın çevresine bu kadar yakın gelmesini ve bir NATO üssünün kendisini tehdit etmesini istemiyor. Yine de Ruslar haklı değildir.

Bence bu konuda haklılar. Ama hakli olmalari Ukrayna’ya saldırmaları hakkını tanımaz. Tekrar etmek istiyorum bu noktayı çünkü yanlış anlaşılabilir. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması Rusya’yı haklı kılmaz. Kesinlikle haksızlardır fakat kendi taraflarından bakıldığını düşünceleri kendilerince haklıdır.

Fakat Ukrayna’da haksız değil. Ukrayna, benim fikrime göre NATO üyesi ülkelerin etkisinde kalarak bir savaşın içinde buldu kendini. Rusya Ukrayna’nın vazgeçmesi için girişimlerde bulunmuşsa da bunlar başarısız olmuştur. Şimdi de savaş gücüyle yani zorbalıkla bu kararından vazgeçirmeye çalışıyor Ukrayna’yı.

Ne olacak bilmiyorum. Savaş hangi yönde devam eder kestiremiyorum. Ortada Putin gibi bir ajan var. Nükleer silahlar var. Ölen insanlar var. Ekonomik zararlar var. Amerika başta olmak üzere birçok avrupa ülkesinin Rusya’ya karşı olan yaptırımları söz konusu. Ukrayna’nın bu savaştan kaybedeceği şeyler söz konudur.  Bu da belli bir zaman sonra Rusya’nın belini bükecektir.

Rusya daha fazla ilerler mi? Bilemiyorum. Bir anlaşma olursa masadan bir şey almadan kalkar mı? Bunu da zannetmiyorum. Fakat şu durumda Rusya kendince haklı, Ukrayna’da bağımsız bir ülke olarak istediğini yapma hakkına sahiptir. Onlar da kendilerince haklıdır. Olan ortada yine hayatını kaybeden insanlara oluyor.

Kim karlı çıkar bu işten? Ona bakmak lazım. Eğer Rusya ve Ukrayna bu durumdan zararlı çıkar da başkaları karlı çıkarsa bu savaşın da sebebi onlardır diye bir yorum yapıp, burada noktalamak istiyorum.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Tepkini Paylaş

Benzer Yazılar

Cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir