Normal doğumdan sonra göbek ne zaman düzelir?

Doğum yaptınız. Mutlusunuz. Bebeğinizi kucağınıza aldınız. Ama aynaya baktığınızda moraliniz bir anda gitmiş olabilir. Çünkü göbeğiniz, göbekteki yağlar bir anda moralinizi bozdu. Peki ne yapmak gerekiyor? Doğumdan sonra göbek ne zaman düzelir? Doğum yaptıktan sonra sıkılaşma ne zaman olur? Bu soruların cevapları Seduco Haber'de. İyi okumalar.

Doğumdan sonra göbeğin sıkılaşması

Koskoca 9 aylık bir bekleyişin ardından bebeğinizi kucağınıza aldınız. Allah hayırlı etsin. Asıl problemler şimdi başlıyor desem yeridir. Ağlamasıdır, gazıdır, diş çıkarmasıdır, uykusuz geceler vs.. başlangıçta sizleri bekleyen sorunlardır.

Bence bu problemlerin yanında göbeğine toparlanması, fazla kilolarınızın gitmesi sorun bile değildir. Ama yine de her kadın bakımlı olmak ister. Kimi kadın kocası için kimisi de kendisi için güzel görünmek ister.

İyi de hamilelik döneminde alınan fazla kilolar nasıl gidecek? Doğum oldu bitti. Göbeğiniz sizi de tiksindiriyor olabilir. Bir an önce aldığınız bu kilolardan kurtulmak istiyor olduğunuzu biliyorum. Bu yazımda doğum sonrası nasıl zayıflarım sorusuna cevap vermeyeceğim. Bu başka bir zamanın konusu olsun.

Burada doğum sonrası karın bölgesi ne zaman toparlanmaya başlar, doğumdan sonra göbek düzelmesi ne kadar sürer konularına değineceğiz.

Doğumdan sonra karın ne kadar sürede toparlar?

Normal doğum yapan bir kadının, gebelik esnasında genişleyen kaslarının toparlanması yaklaşık 6 hafta sürmektedir. Bazı kadınlarda bu 5 hafta olabildiği gibi bazılarında ise 7 haftayı bulabiliyor. Tabii kilonuza, boyunuza, bebeğinizin kilosuna, boyuna vs.. birçok değişkeni bulunuyor. Ama ortalama olarak 6 haftada kaslar toparlanmaya başlıyor diyebiliriz.

Karın bölgesinde oluşan sarkmalar ve dokunduğunuzda hissettiğiniz yumuşaklık ise yine kişiye göre 5 ay ile 6 ay arasında sıkılaşmaya başlıyor. Elbette bu süre zarfında bebeğinizin sütü için yediklerinize dikkat etmeyi ihmal etmiyoruz.

Doğumdan sonra göbek kalmaması için ne yapmalı?

Başka bir konuda değineceğimi belirtmiştim fakat bilgi olması açısından doğumdan sonra göbeğin kalmaması için herkesin yapabileceği birkaç şeyi yapabilirsiniz. Nedir bunlar?

  1. Hafif tempolu yürüyüş.
  2. Esneme egzersizleri (Youtube’da dünya kadar video var)
  3. Pilates yapma
  4. Doğumdan 4 ay sonra normal spora başlama

Tabbii bunları yaparken bebeğinizi emzirdiğinizi unutmayın. Sütün tadının bozulmaması için aşırıya kaçmamak gerekiyor. Bu işlemleri hiç yapmamaktansa azar azar yapmak ve sıkılaşmaya çalışmak yardımcı olacaktır.

İnternette satılan gebelikten sonra sıkılaşmayı sağlayan bitkisel ürünler filan var. Kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Böyle ürünlerin işe yaraması durumunda doktorlarınız mutlaka size tavsiyede bulunacaktır.

Tepkini Paylaş

Benzer Yazılar

Cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir