Kilo alma nedenleri nelerdir? Bir insan neden kilo alır?

"Neden kilo alıyorum?", "Ne yersem bana yarıyor", "Kilo almak istemiyorum ama yediğim herşey kilo oluyor" "kilo almanın gizli nedenleri nedir" gibi soruların cevaplarını bildiğimiz halde kilo veremediğimiz zamanlarda başka bir cevap var mıdır diye araştırabiliyoruz.

Neden kilo alıyorum?

Bazı insanlar kilo vermek için gece gündüz enerji harcarken bazı insanlar da kilo almak için aynı zahmetlere katlanıyor. Fakat bazı insanlar yemedikleri halde kilo alıyor veya azıcık bir şey bile yeseler birkaç gün içinde gram gram ağırlaştıklarını hissediyorlar.

Biliyorum. Sıkıcı bir durum. Kimse böyle bir durumda olmak istemez. En azından zayıflamaya çalışan, diyet listesi uygulayan kişiler böyle bir durumdan hoşlanmaz. Ama durun bir dakika. Ortada ciddi bir durum olabilir. Yani doktorluk bir probleminiz olabilir.

Çok yemiyorum ama kilo alıyorum

Eğer yediğim herşey yarıyor diyorsanız doktorunuz sizden bazı testleri yapmanızı isteyecektir. Gelecek olan raporlara göre ne olduğunu söyleyecektir fakat her şey normal ise aşağıdaki durumlardan biri veya bir kaçı yüzünden de sürekli kilo alıyor olabilirsiniz.

  1. Stres. Evet “çağımızın problemi” kilo almanıza neden olabilir.
  2. Düzensiz ve dengesiz beslenme. Az yemek değil, dengeli beslenmek önemli.
  3. Uyku düzensizliği. Metabolizmanızın yeterince dinlenmemesi veya düzensiz bir metabolizma da kilo almanıza neden olabilir.
  4. İlaç kullanımı. Kullandığınız ilaçlar kilo almanıza neden olabilir.
  5. Hormon bozukluğu. Bunu doktorunuz size söyleyecektir eğer probleminiz varsa.
  6. Günlük aktiviteleri yapmama. Gündelik ev işleri zayıflamanıza yardım etmez.

Bunların dışında sizin bildiğiniz nedenler varsa lütfen yorum yazarak belirtiniz. Evet. Öncelikle stresten uzak durmak gerekiyor çünkü stres metabolizmanızın dengesini bozmaktadır. Bu da doğal olarak kilo almanıza neden olabilir. Bazı insanlar da aksine zayıflamaya da neden olabilir.

Dengesiz beslenme de kilo almanıza neden olabilir. Küçüklüğünüzden beri yediğiniz yiyecekler dengeli bir beslenmeye sahip olduğunuz anlamına gelmez. Hatta yaş ilerledikçe metabolizma hızı değişeceğinden dolayı yediklerinizi de buna göre ayarlamalı, belki de azaltmalısınız.

Yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın 🙂

Şimdilik benim “neden kilo alıyorum” diye soranlar için vereceğim cevaplar bu şekilde olup, atladığım veya sizin bildiğiniz nedenleri de lütfen yorum yazarak diğer insanlarla paylaşınız.

Tepkini Paylaş

Benzer Yazılar

Cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir