Kaç yaşına kadar hamile kalabilirim? İdeal gebelik yaşı nedir?

İdeal gebelik yaşı nedir? Bir kadın kaç yaşına kadar hamile kalabilir? Kadınların en son ne zaman hamile kalabilir? Bu gibi soruları merak edenler için bu sağlık makalemizde kadınların hamile kalma yaşına değindik. İyi okumalar.

Kadınlar neden sürekli hamile kalamaz?

Kadınlar, doğdukları zaman -kişiden kişiye değişiyor- 1.5 milyon ile 2 milyon yumurta ile dünyaya gelirler. Çocuk yaşta bu yumurtaların sayısı hızlı bir şekilde azalır ve ergenlik dönemine geldiklerinde bu sayı yaklaşık olarak 300 bin ile 400 bine düşer. Tabii her kadında aynı oranda yumurta olmaz ve ergenlik dönemi de herkeste aynı değildir. Bu ortalama bir rakamdır.

Peki kadınlar neden sürekli hamile kalamaz? Bunun nedeni her ay kadınların yaklaşık 1000 yumurtası adet dönemi nedeniyle azalıyor. Tabii adet esnasında 1000 yumurta birden çıkmıyor. Bunlar büyüyerek sadece 1 veya 2 tanesi bu dönemde vücuttan atılıyor. Geriye kalanlarda vücut içinde eriyor.

Bu şekilde olaya baktığınızda bir kadının 300 bin yumurtası olduğunu varsayarsak ve yılda 12 bin yumurtanın gittiğini düşündüğümüzde 25 yılda bu yumurtaların tamamı yok olacaktır. Bir de ergenlik dönemi kızlarda erken başlar. Yani yaklaşık 11-12 yaşına geldiğinde kızlar regl olmaya başlarlar. Yani ortalama olarak 37 yaşına kadar bir kadının doğum yapması muhtemeldir.

Tabii bu kadınların 37 yaşına kadar doğum yapma süreleri vardır anlamına gelmez. Ben şahsen 49 yaşında doğum yapan insanlar tanıyorum. O nedenle 37 yaş ideal yaş olarak görülür. En ideal hamile kalma dönemi olarak 25 yaş ile 37 yaş görülüyor. Fakat bu yaşların dışında da kadınlar hamile kalabilirler.

Menapoz dönemine kadar gebe kalma ihtimali vardır. Genelde 40 yaşını geçen kadınlarda hamile kalma ihtimali azalmaya başlar ve uzmanların görüşlerine göre 45 yaşından sonra hamile kalma ihtimali sıfıra yaklaşır. O nedenle gittikçe zorlaşır. Bu durum yine hatırlamam gerekirse her kadın için aynı değildir.

50 yaşındaki kadın hamile kalabilir mi?

Cevap: Evet. Kalabilir. Eğer yumurta varsa her kadın her yaşta hamile kalabilir. Fakat az önce söylediklerimi hatırlamakta fayda var. 45 yaşından sonra yumurtalık sayısı çok azaldığından dolayı ve yumurtanın döllenme ihtimali de azaldığından dolayı bu şans azdır fakat imkansız değildir. Dediğim gibi 49 yaşında hamile kalıp 50 yaşında doğum yapan tanıdıklarım var.

Menapoza giren bir kadın hamile kalabilir mi?

Menapoz dönemi, kadının yumurtalarının bitmesiyle başlar. Yani menapozun başlaması demek kadında artık döllenecek yumurta kalmamıştır demektir. Böyle bir durumda maalesef kadının hamile kalmasız söz konusu değildir. Bu döneme giren bir kadının artık doğurganlık süresi sona ermiş demektir.

Fakat ilginçtir bazı durumlarda bazı kadınların menapoz döneminde de yumurtlaması olabiliyor. ( Normalde olmamsı gerekiyor) Bu çok düşük bir ihtimalde olsa menapoz döneminde korunmaya devam etmeniz sizin için iyi olacaktır.

Çocuk doğurmak menopozu geciktirir mi?

Evet. Çok fazla doğum yapmak menapoz dönemini ertelemektedir. Ne kadar çok doğum yaparsanız menapoz dönemi de o kadar ertelenecektir. Doğal olarak doğurganlık süreniz de uzayacaktır. Sadece 2 doğum yapmış bir kadın ile 10 doğum yapmış bir kadının menapoz dönemi 7-8 yıl farklı olacaktır.

Beslenme ve yaşam tarzınız da menapoz dönemini etkileyen faktörlerdendir. Sigara içmekte de menapozu erken getiren nedenlerdendir. Düzenli beslenmek, doğru miktarda doğru besinleri almak oldukça önemlidir.

Menapozu geciktirmek için neler yapılmalıdır?

Bunun için yukarıda da değindiğim üzere beslenmenize dikkat ederek başlayabilirsiniz. Sonrasında şunları yapmaya çalışın:

 1. Düzenli spor yapmak
 2. Fazla kilolardan kaçınmak
 3. Vücuda fazla kimyasal madde almamak
 4. Stresten uzak durmak
 5. Sigara kullanmamak
 6. Sigara içenlerin yanında durmamak
 7. Antioksidan besinler almak
 8. Süt, yumurta, yoğurt gibi kalsiyum bakımından zengin besinler almak
 9. D vitamini almak.

Bu yukarıda saydıklarım menapoz süresini geciktirecek etmenlerden bazılarıdır. Bunları yaptığınızda hem sağlığınıza dikkat etmiş olacak hem de doğurganlık yaşınızı geciktirmiş olacaksınızdır.

Tepkini Paylaş

Benzer Yazılar

1 Yorum Yapılmış

 1. Mahmut says:

  Bir akrabamız vardı kadın 45 yaşında hamile kaldı. Bir başka akrabamızın 12. çocuğu da kadın 44 yaşındayken oldu. Olmaz diye bir şey yok. 🙂

Cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir