Garantör ülke nedir? Garantör devlet ne demek? Garantörün TDK anlamı

Garantör nedir? Türkiye'nin Ukrayna için garantör ülke olması ne anlama geliyor? Bu içeriğimizde TDK'da yer alan garantör kelimesinin anlamı ile birlikte garantör devlet ne işe yarar konusuna yer veriyoruz. İyi okumalar.

Garantör nedir?

Son zamanlarda çokça duyduğumuz “Garantör” veya “Garantör Devlet” kelimeleri ile alakalı birçok kişi anlamının ne olduğunu araştırmaya başladı. Özellikle TDK’da garantörün anlamı nedir diye aratıp Türk Dil Kurumu bu konuda ne söylemiş diye öğrenmek istiyorlar.

Garantör, kelime anlamı olarak “güvence veren devlet veya kişi” anlamına geliyor. Türkiye zaten Kıbrıs için garantör ülke konumundadır. Yani Kıbrıs için bir nevi kefil olmuştur. Aynı şekilde şu anda Türkiye’nin adı Ukrayna için garantör devlet olma listesinde geçiyor.

garantör tdk anlamı nedir

Garantör devlet ne demek?

Türkiye’nin Ukrayna için Garantör olması demek Ukrayna ile alakalı anlaşmalar ve başka devletler ile alakalı yapılacak işlemlerde son karar verici merci olmasa da kararları etkileyebilecek ülke anlamına geliyor.

Zaten garanti kelimesi Fransızca bir kelime olup garantör de yine aynı kökten geliyor. İngilizceye de fransızcadan geçmiş bir kelimedir. Tüm dünyada kefil anlamında kullanılan garantör kelimesini hem kişiler hem de devletler yahut da kurumlar için kullanabilirsiniz.

Mesela bir kişi kredi kartı almak istediği zaman eğer kredi puanı iyi değilse, banka kendisinden bir kefil istiyor. İşte kefil olarak istediği bu kişi, kredi kartı almak isteyen kişinin garantörüdür. Eğer kredi kartı alacak olan kişi borçlarını ödemezse, banka bu defa parasını tahsil etmek için garantörün yakasına yapışacaktır.

Tepkini Paylaş

Benzer Yazılar

Cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir