Bâtıl ne demek? Batıl inanç nedir? İslamda batıl kelimesi ne anlama geliyor?

Bâtıl nedir? Batıl inanç ne demek? Bu haberimde İslamda batıl kelimesi ne anlama geliyor, batıl kelimesinin anlamı nedir konusuna cevap vermeye çalışacağım. Türkiye'deki bazı batıl inançlar ise aşağıda listelenmiştir. İyi okumalar.

Batıl inanç ne demek, batıl kelimesinin anlamı nedir?

Bâtıl: gerçekliği değiştirilmiş, eksik ve yanlış bilgi veya davranışlar bütünüdür. Genelde batıl kelimesi inanç ile kullanılmaktadır. Bilimsel bir dayanağı yoktur. Geçmişte doğru olan bir şeyin zaman içinde tahribata uğrayarak değiştirilmiş olması ve ona doğruymuş gibi inanılması batıl veya batıl inançtır.

Sadece islam dininde değil, diğer dinlerde de batıl inançlar vardır. Mesela 13 rakamı. Özellikle hristiyan dünyasında 13 rakamının uğursuzluk getirdiğine inanılır. Hatta bununla alakalı birçok film çekilmiştir.

Türkiye’de de birçok batıl inanç bulunmaktadır. Mesela ayakkabıların ters olması şeytanların toplandığını, ıslık çalmanın şeytanı çağırmak olduğu, geceleri tırnak kesmenin uğursuzluk getirdiği, ayna kırmanın yıllar boyu uğursuzluk getirmesi vs.. birçok batıl inancımız bulunuyor.

İslam dininde yeri olmamasına rağmen ağaçlara bez bağlamak da batıl inançlardan biridir. Hiç bir dayanağı yok, peygamber tarafından yapılmayan bir davranıştır. Halen yapan var mıdır? Bilemiyorum.

Dilerseniz Wikipedia’da “batıl inanç nedir” sorusunun cevabına bakalım.

Batıl inanç, genellikle bilgisizlikten, bilimsel bilgilerin veya nedenselliğin yanlış anlaşılmasından, kadere veya büyüye inanmaktan, doğaüstü etkileri algıladığını sanmaktan veya bilinmeyene karşı duyulan korkudan kaynaklanan inanç veya uygulamalardır.

Bir de biraz daha farklı bir tanım olarak “batıl nedir” sorusunun cevabı da Wikipedia’da yer alıyor. Şöyle ki:

Batıl, bilimsel gerçeklere dayanmayan sonuçlar ve yargılar. Geçmişte edinilen bilgileri yanlış veya eksik yorumlayarak genel yargılara ulaşmaktır. Genellikle inanç şeklinde olur. İnancı etkileyen pek çok faktör olduğundan bu yargılar bilimsel çalışmalarda kullanılamaz.

Bu konuyla alakalı siz de görüşlerinizi, yorumlarınızı batıl inanç ne demek başlıklı konumuzda paylaşabilirsiniz. Ayrıca bildiğiniz batıl inançları bu konu altında yorumlayarak başkalarının aydınlanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Tepkini Paylaş

Benzer Yazılar

Cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir