Askeri lise şartları nelerdir? Askeri lise taban puanları 2022 (ALS)

Askeri Liseler, Türk ordusunda görev alacak subaylara gerek harp gerek pozitif bilim eğitimlerinin verildiği özel okullardır. En çok bilinen askeri okul "Kuleli Askeri Lisesi" olup, 1839 yılında kurulmuştur. Peki askeri lise taban puanları 2022'de nedir? Askeri liselere başvuru şartları nelerdir? Sağlık raporu nasıl olmalıdır? Bu gibi soruların cevapları ise Seduco Haber'de.

Askeri lise taban puanları

Askeri liselere girebilmek için eskiden 120 dakika içinde size verilen 100 soruyu çözmeniz gerekiyordu. Bu sınav “Sözel” ve “Sayısal” olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Aslında baktığınızda normal bir sınavdan farkı yoktur. Fakat artık bu ALS yapılmıyor. Bunun yerine ilkokul ortalamanızın belirli bir puanın üzerinde olması gerekiyor.

Askeri lise sınavları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılmaktaydı. İlkokul eğitimini tamamlamış her Türk genci askeri liselere girebilir. Fakat sınavı kazanmış dahi olsanız okula alınabilmeniz için bazı soruşturmalardan geçmeniz gerekiyordu. Şimdi ALS yok fakat yine de bazı soruşturmaları geçmeniz şart.

Bu soruşturmalar genelde güvenlik soruşturması olup sizin veya yakın bir akrabanızın sabıkasında ciddi suçlar olması durumunda elenmenize neden olmaktadır. Eğer bu soruşturmayı geçer, sağlık durumunuzda da bir problem yoksa büyük ihtimalle askeri liselerde eğitim görmeye başlayabilirsiniz.

Askeri okullardan mezun olduğunuz zaman normal bir lise mezunu derecesini de almış oluyorsunuz. Alacağınız 4 yıllık eğitimin ardından kara harp okulu, deniz harp okulu veya hava harp okulu ile yolunuza devam edebiliyorsunuz.

Az önce de söylediğim gibi askeri lise taban puanları sistemi değişti. İlkokul 5. sınıftan 8. sınıfa kadar olan notlarınızın ortalamasının en az 75 olması gerekiyor. Bando Astsubay olmak istiyorsanız ortalama notunuzun en az 65 olması gerekmektedir.

askeri subay sınav başvuru şartları

Askeri lise başvuru şartları

Aslında baktığımızda Türk askerinin matematik, fizik, kimya, biyoloji, türkçe, tarih gibi konularda bilgi sahibi olması isteniyor. Özellikle Tarih, Türkçe ve Matematik derslerinin iyi olması isteniyor. Bu askeri okullara girebilmek için bir şart değil fakat zaten ortalamanın 75 üstü olması bunların iyi olacağı anlamına geliyor.

Askeri liselere girebilme için başvuru şartları

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  2. Erkek olmak
  3. 13 yaşından büyük, 16 yaşından küçük olmak
  4. Türkçe dilini mükemmel derecede konuşmak ve anlamak.
  5. Güvenlik soruşturmasından geçmek.
  6. Sağlık raporunda bir problemi olmamak.
  7. Bekar olmak.

Yukarıda askeri lise şartları için en elzem olanları paylaştım. Sağlık raporunu biraz daha açmak istiyorum. Askeri liselere girebilmek daha doğrusu Türk ordusunda görev alabilmek için gözlerinizin sağlıklı olması gerekiyor. Şaşılık, renk körlüğü veya görme engelinin olmaması gerekiyor.

Vücudunuzun düzgün ve atletik bir yapıda olması gerekiyor. Belirli bir kilonun altında ve üstünde olanlar askeri okullara alınmıyor. Vücudunda kesik, yanık, şişlik gibi yaraların ve izlerinin olmaması da gerekiyor. Kalıtsal hastalıklarınız varsa askeri okullara maalesef alınmıyorsunuz. Kısacası Türk askerinin sağlık açısından mükemmel olunması şartı vardır.

askeri lise taban puanları

Askeri lise şartları 2022

Yukarıda saydığım şeylerin haricinde diyelim ki askeri lise sınavını geçtiniz. Ortalamanız iyi. Bundan sonra bedensel mülakatı geçmeniz gerekiyor. Bu noktada sizden bazı hareketlerin yapılması, koşmanız vs.. gibi Kara Kuvvetleri tarafından belirlenen beden testini geçmeniz gerekiyor.

Eğer bu aşamayı da geçerseniz sonrasında psikolojik testi de başarılı bir şekilde vermeniz gerekiyor. En son olarak askeri hastaneden de sağlık muayenesini geçer ve bütün bunların sonunda alacağınız puanlar barajın üstündeyse askeri liselere girmeye hak kazanmış oluyorsunuz.

Kısacası Türk ordusuna girmek kolay değildir. Türk subayı denildi mi her açıdan mükemmel birer birey olması gerekiyor. Fizik dedin mi olacak. Bilgi dedin mi olacak. Tarihten Sinemaya, Resimden Matematike pozitif bilimlerde yetenekli olması gerekiyor.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Siz de şanlı bir Türk askeri olmak ister misiniz?

Tepkini Paylaş

Benzer Yazılar

Cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir