Amerika’ya kaçak yollarla girmek ve doğacak sorunlar

Amerikan rüyası. 1 ev, 1 araba. Güzel bir hayat. Rüyalar ülkesi vs.. Kulağa hoş geliyor değil mi? Evet yasal bir şekilde ABD'de yaşarsanız bu güzelliklere sahip olmanız imkansız değildir. Zordur fakat imkansız değildir. Peki ya Amerikaya kaçak bir şekilde girerseniz ne olur? Yani ABD'de kaçak biriyseniz ne gibi zorluklar sizi bekliyor? Bu hususlara değinmek istedim. İyi okumalar.

Amerika’da kaçak yaşamanın zorlukları

Amerika, her ne kadar eski popülaritesi kalmamış olsa da halen birçok kişinin ülkelerini terk ederek yaşamak istediği bir ülkedir. Bunda elbette Hollywood filmlerinin etkisi oldukça yüksektir. Çünkü insanlara hayal satıp, bir rüya ülkesi oluşturdular.

Fakat gerçekler pek de öyle değildir. İlk sorun genelde dil problemi oluyor. İngilizce konuşmadığınız zaman bu ülkede ayakta durabilmeniz veya bir yerlere ulaşmanız çok zordur. Hatta imkansıza yakındır. O nedenle kaçak gelen insanlar maalesef çok düşük maaşlara çalışmak zorunda kalabiliyorlar.

İkinci problem eğitim. Eğer eğitim seviyeniz iyi değilse -ki bu şart değildir- çalışacağınız yerlerde alacağınız paralar da ona göre azalacaktır. Üniversite mezunu olmanız bile yeterli değildir. Diplomanızın burada işe yarıyor olması gerekiyor. Yoksa lise mezunundan farkınız kalmıyor.

Üçüncü problem ise yaşayacağınız bölge. Eğer yaşayacağınız bölgede sizinle aynı duyguları ve düşünceleri paylaşan insanlar yoksa, aynı dili konuşan, aynı dine inanan insanlar yoksa kültürel şokun etkisinde kalarak kendinizi kaybetmeniz veya kimlik problemi yaşamanız olasıdır.

Bu problemleri uzatmak mümkündür. Burada amerikaya kaçak yollarla geldiğiniz zaman sizi nelerin beklediğini birkaç cümle ile özetlemek istiyorum.

Eğer kaçak yollarla girip iltica etmezseniz er ya da geç bir yerde yakalanacak, deport edileceksinizdir. İltica ettiniz diyelim. Bunun kabül edilmesi ve size oturum ve çalışma hakkı verilmesi garanti değildir. Olsa bile şanslıysanız green card alırsınız. Değilseniz ülkenize bir daha gidemez, gitseniz geri dönemezsiniz.

Tabii iltica ettiğiniz sürede bir amerikalıyla bir şekilde evlenebilirseniz o zaman işler tamamen değişir. Her şey kolaylaşır, hayatınız kısa zamanda düzene girmeye başlar. Ama tabii Amerika’lı bir kadın veya erkek sizinle neden evlensin sorusunu kendinize sorup, cevaplamanız gerekiyor.

Diyelim ki ilticanız kabül edildi. Oturum izninizin gelmesi duruma göre 1 yılda 10 yılda sürebilir. Bu süre zarfında çalışıp para kazanmanız gerekiyor. Eğer SSN dedikleri sosyal güvenlik numaranız yoksa yasal bir şekilde çalışamazsınız. Doğal olarak kaçak yollarla çalışmanız gerekiyor. Bu da kağıt üstünde olmayacağınız anlamına geliyor.

Bunu fırsat bilen iş verenler size asgari ücret veya daha düşük fiyatlar vererek çalıştıracaklardır. Ama bu yeterli olmayacaktır genelde. Yaşadığınız bölgedeki ev kiralarına göre, masraflarınıza göre karın tokluğuna çalışıp, hayatınızı devam ettirebilirsiniz.

Eğer siyasi bir probleminiz yoksa veya ülkenizi terk etmek zorunda değilseniz neden bu şartlarda çalışmak için ülkenizi terk etmek isteyesiniz ki? Bu sorunun cevabı da sizde saklıdır.

Amerika’ya kaçak yollarla girdiğiniz zaman bir sürü problem sizi bekliyor olacaktır. Tanıdık birinin veya birilerinin olması işlerinizin düzene girmesinde yardımcı olacaktır. Fakat onlarda işlerinden fırsat bulabilirlerse.

Tabii şöyle bir durum da söz konusudur. Siz New York, New Jersey, Kaliforniya gibi eyaletlere gitmek yerine orta amerikada yer alan eyaletlere giderseniz orada masraflarınız azalacaktır fakat bu defa cumhuriyetçilerin ağırlıklı olduğu bu bölgelerde her zaman ikinci insan muamelesi görme ihtimaliniz olacaktır.

Burada anlattıklarım en kötü ihtimallerdir. Tabii ki güzel bir işiniz olursa, iyi para kazanır ve biriyle evlenebilirseniz burada hayatınız daha güzel olabilir. Çalışmanıza bağlı olarak birkaç yıl içinde evinizi alabilir, araba almak zaten problem değil, New Jersey, Florida, Teksas, Kaliforniya gibi eyaletlerle arabasız yaşamanız mümkün değildir. Çok kısa zamanda iyi kötü bir araba sahibi olabilirsiniz.

Bütün bunların haricinde Amerika’ya legal yollarla da gelebilirsiniz. Mesela Green Card. Her sene Ekim-Kasım ayları arasında yapılan green card başvurusu ile siz de şansınız varsa tıpkı bir amerikan vatandaşının sahip olduğu bütün haklara – başkan olabilme hakkı hariç- sahip olarak ABD’ye yerleşebilrsiniz.

Veya siz Türkiye’de yaşarken internetten bulacağınız biriyle evlenerek -nasıl olacağını bilmiyorum ama yapanlar var- Nişanlılık Vizesi alarak gelebilirsiniz. 3 yıl içinde ABD vatandaşı olabilir, hayatınızı normal bir şekilde yaşayabilirsiniz.

Sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyacağımı belirterek, sözlerimi noktalamak istiyorum.

Tepkini Paylaş

Benzer Yazılar

Cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir