Amerikaya gitmeden kredi notu / kredi kartı oluşturmak mümkün mü?

Amerikaya gitmeden kredi kartı alınır mı? ABD'ye gitmeden green card sahipleri kredi notu oluşturabilir mi? ABD'de kredi kartı almanın yolları nelerdir? İlk defa kredi kartı alacak olanlar nelere dikkat etmelidir? Hepsi ve dahasının cevabı Seduco Haber'de...

ABD’ye gitmeden kredi notu oluşur mu?

Amerika’ya gitmek için özellikle green card başvurusu yapmış olan kimseler, kredi geçmişi veya kredi skoru ile alakalı soruların cevaplarını merak ediyorlar. Bu yazımda sizlere ABD’ye gitmeden önce kredi notu oluşturmak mümkün müdür konusunu ele alacağım.

Bildiğiniz üzere ABD’de kredi geçmişi veya kredi notu oldukça önemlidir. En azından araba almak, ev almak veya kredi kartı başvurusunda bulunmak için kredi geçmişinizin olması gerekiyor. Bunun için de ABD’ye ayak basar batmaz bir kredi kartı alabilmek oldukça önemlidir.

Kredi kartı alabilmek için her banka sizden bazı bilgileri istiyor. Türkiye’de nasıl ki T.C. kimlik numarası ve diğer kişisel bilgiler talep ediliyor, burada da T.C. kimlik numarası gibi olan SSN numarası, adres, telefon numarası vs.. bilgiler isteniyor.

Bu bilgiler olmadan maalesef kredi kartı almanız mümkün değildir. Kredi kartı alamadığınız gibi kredi geçmişi de oluşmayacaktır. Kredi geçmişi oluşmadığında bırakın ev almayı, normal bir araba bile alamazsınız.

Eğer green card kazanmışsanız, öncelikle ABD’ye varır varmaz Social Securty Number (SSN) başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra derhal bir bankaya gidip debit kart veya banka hesabı oluşturunuz. Bu bankalar TD Bank, Chase, PNC Bank, Bank of America, Wells Fargo vs.. olabilir.

Bunu yaptıktan sonra biraz beklemeniz gerekiyor. Birkaç hafta içinde SSN elinize ulaşınca sonrasında ön yüklemeli veya ön ödemeli dedikleri (prepaid) kredi kartları var. Birçok banka veriyor olsa da Capital One’ı tavsiye ederim. Buradan yüklediğiniz kadar kullanacağınız kredi kartları alabiliyorsunuz.

Bu şekilde sisteme dahil olmuş olacaksınız. Aradan 2-3 ay geçtikten sonra yine Capital One üzerinden kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Direkt bankaya gidip, oradaki bir kişiye yeni geldiğinizi, green card sahibi olduğunuzu vs.. kredi geçmişinizi başlatmak istediğinizi söyleyip limiti az dahi olsa kredi kartı almak istediğinizi belirtiniz.

Büyük ihtimalle yardımcı olurlar. Olmazlarsa, maalesef yapacak bir şey yok. Çok fazla kredi kartı başvurusunda bulunmanıza gerek yok çünkü adamların sistemleri iç içedir. Bir yerden başvurduğunuzda size ait SSN üzerinden diğer bütün bankalar ne yaptığınızı görebiliyor.

Eğer tanıdık birileri varsa, onlardan sizi kendi kredi kartlarına eklemelerini rica edebilirsiniz. Size kart vermek zorunda değiller. Sadece adınız sistemde görünsün yeterlidir. Bu şekilde de kredi geçmişiniz başlayacak, kredi notunuz için ilerleyen zamanlarda iyi olacaktır.

Şimdilik benim amerikada kredi kartı almak ile alakalı söyleceklerim bu kadardır. Özetlemek gerekirse ABD’ye gitmeden SSN ve Green Card sahibi olamayacağınızdan dolayı maalesef kredi kartı almanız veya kredi notu oluşturmanız mümkün değildir. Green card ile alakalı merak ettiğiniz başka konular olursa “Green Card Forum” bağlantısına tıklayarak, yapılan paylaşımları inceleyebilirsiniz. Yahut da ücretsiz üye olarak “İçerik Ekle” bölümünden sorularınızı sorabilirsiniz.

Tepkini Paylaş

Benzer Yazılar

Cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir