Alparslan Kuytul kimdir? Kaç yaşında? Aslen nereli? Hangi cemaatten?

Alparslan Kuytul kimdir? Son zamanlarda Furkan Vakfı cemaati mensuplarına yapılan orantısız güç nedeniyle adını sıkça duyduğumuz alparslan kuytul ile alakalı "nereli, kaç yaşında, hangi cemaatten, aslen nereli" gibi soruların cevaplarını burada paylaşıyoruz.

Alparslan Kuytul kimdir?

Alparslan Kuytul. Doğum tarihi: 20 Ağustos 1965. Doğum Yeri: Adana. Eğitim: İnşaat Mühendisliği. Furkan Vakfı kurucusu, cemaat lideri. Evli. 5 çocuk babası.

Alparslan Kuytul, 20 Ağustos 1965 yılında Adana’da dünyaya geldi. Aslen Adana’lı olup, kürt veya türk olduğuyla alakalı -maalesef- bir bilgi bulunmamaktadır. İlkokul, lise ve üniversiteyi Adana’da okudu.

Çukurova Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği bölümünden 1991 yılında mezun oldu. Okulunu bitirdikten sonra askere gidiyor. Sonrasında ise 4 yıl boyunca 1993-1997 yılları arasında Mısır’ın meşhur El-Ezher Üniversitesi’nde İslam Hukuku bölümünü okudu.

Zaten şu anda Furkan Vakfı diye bilinen cemaat veya topluluk o yıllarda kuruluyor. Mısır’da geçen 4 yılın ardından Türkiye’ye geri dönüş yapıyor. Burada vakfın bünyesinde çevresindeki insanlara sohbetler yaparak İslam’i hakikatleri anlatıyor.

Mısır’dan döntükten 5 yıl sonra 2002’de Semra Kuytul ile evleniyor. Çok merak edilen bir soru olduğundan dolayı burada yer vermek istiyorum. Alparslan Kuytul’un ilk ve tek eşi Semra Kuytul olup, başka bir evliliği bulunmamaktadır.

Semra Kuytul hakkında daha fazla bilgi almak için semra kuytul kimdir bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Bu evlilikten 5 çocukları dünyaya geliyor. Çocuklarından sadece ikisinin isimlerini öğrenebildim. Birinin adı Muhammed Kuytul, diğerinin adı ise Rabia Kuytul’dur. Diğer üç çocuğun isimlerini de ilerleyen zamanlarda öğrenebilirsem güncelleyeceğim.

Alparslan Kuytul’un gençliği via alparslankuytul.com

Alparslan Kuytul kaç yaşında?

Doğum tarihini yukarıda da belirtmiştim. 2022 itibariyle Alparslan Kuytul’un yaşı 57’dir. Doğum yeri Adana’dır. Fakat sağlam olmayan bazı kaynaklarda aslen Ağrı’lı oldukları yazıyor. Bu bilgi ne kadar doğrudur bilemiyorum.

Eğer aslen Ağrı’dan göçmüşse ailesi, kendisinin Kürt olma ihtimali yüksektir. Fakat değilse Adana’da -elbette Kürt vatandaşlarımız bulunuyor fakat çoğunluğu Türk kökenlidir- Türk olduğunu söyleyebiliriz.

Alparslan Kuytul Hangi cemaatten?

Bu soruya şöyle cevap vereyim. Bildiğimiz veya başka bir cemaat önderinin arkasından gitmemektedir. Yani mezhep imamlarını kastetmiyorum. Kendisi Furkan Vakfı cemaatinin lideridir.

Birçok videoda kendisi ve arkadaşlarıyla alakalı olarak “Kuytulcu” veya “Alparslancı” şeklindeki yakıştırmaları kabul etmediğini söylüyor. Yani cemaatinin veya hareketinin adının “Furkan” olduğunu belirtiyor.

Bu bağlamda Alparslan Kuytul Furkan Vakfı cemaatindendir diyebiliriz.

Alparslan Kuytul hangi cemaatten

Alparslan Kuytul’un amacı ne?

Amacının ne olduğunu yayınladıkları videolardan görebiliyoruz. İnandıkları dinin emirlerini başkalarına da anlatmaya çalışmak olduğunu söylüyorlar. Allah’ın emir ve yasaklarını anlatabildikleri kadar başkalarına anlatmak, bunu yaparken de yaşamaya çalışmaktır.

Bunun haricinde başka bir amacı var mıdır? Orasını bilemem. İşin en doğrusunu Allah bilir.

Alparslan Kuytul ve mensubu olduğu Furkan Vakfı cemaati son zamanlarda sürekli gündeme gelmektedir. En son Adana’da 20 Mart 2022’de yapmak istedikleri bir gösteride polisler tarafından orantısız güç kullanılması nedeniyle gündeme gelmişlerdi.

Tepkini Paylaş

Benzer Yazılar

1 Yorum Yapılmış

  1. Mahmut says:

    Gerek duruşuyla olsun gerek hizmetleriyle olsun adamın dibidir Alparslan Hoca. Allah imandan be doğruluktan ayırmasın. Umarım popülaritesi arttıkça sapanlardan, sapıtanlardan olmaz.

Cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir